Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

На 11 май църквата почита паметта на Светите братя Кирил и Методий. Ден преди празника в Bulgaria ON AIR говорим за делото им, а водещият Миглена Георгиева е подготвила и специален филм за братята.

"Преди да се стигне до мисията им във Великоморавия, на която отиват изпратени от императора, те са ходили на няколко други мисии за прослава на християнството. Написването на азбука за славянските народи цели въвеждането на християнството сред славянските племена. Ако днес обединена Европа означава ЕС, в средните векове цивилизационна Европа е означавала християнските държави", посочи журналистът в студиото на "България сутрин".

Когато Методий остава сам, той тръгва за Велокоморавия, разказва още Георгиева. Там той трябва да постъпи като славянски епископ и да разпространи глаголицата, обучавайки свещениците. "Той обаче не е приет добре, арестуван е и умира мъчително. Затворен и измъчван е. Неговите ученици са задържани заедно с Методий, но успяват да избягват. Книги им са изгорени. Голи и боси тръгват да бягат към Югоизточна Европа.

"Не са имали за цел да дойдат точно в България, но княз Борис вече е научил за тяхното дело. На българската граница се представят като ученици на Кирил и Методий, отведени са във Велико Търново и им е дадена възможност да възстановят това, което си спомнят от азбуката. Така започва историята на българската азбука, която днес не е глаголица, а кирилица. На много места по света я наричат руската азбука, което е абсолютно невярно. България е първата държава, в която започва честването на празника на Кирил и Методий", каза още водещият на "Историите ON AIR".

И още една интересна подробност, която я няма във филма. Няколко години преди Освобождението Найден Геров открива в Пловдив класно училище, чиято цел е да бъде най-голямото в Румелия. Чорбаджиите предлагат училището да бъде кръстено на наш светец и Найден Геров разказва историята на братята, след което единодушно е взето решението училището да носи тяхното име. Геров поръчва икона по повода, която и до днес се пази в Копривщица в Музея на просвещението.

"Светите братя Кирил и Методий са признати и от Католическата църква, те са обявени за покровители на Европа. Християнството е в основата на обединена Европа. Други славянски държави също започват да припознават Кирил и Методий за техни покровители. Започва състезание кои ще бъдат първи при папата. Там ходят от Северна Македония и Словакия, започват да си приписват, че Кирил и Методий са техни. Очевидно не можем да си извоюваме, че сме първи", заяви Георгиева.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

Анонимен

преди 4 месеца

Във всичките, по принцип верни обяснения, за Кирило-Методиевото дело, винаги като че ли убягва пояснението кои на практика са християнските земи по това време в Европа. Това е изключително важно, защото хората масово мислят със съвремнноте за тях понятия и реалности и, в огромния си процент, не са въобще наясно, че на север от Дунав практически не може да се говори за хриянстиянство...И че християнството НЕ е единствено в Европа, интелектуалните школи са от изток, югоизток в Африка и Азия.

3

Анонимен

преди 4 месеца

Солун е Български град. Населен със хуни, алани, славяни!

2

Бонго Бонго

преди 4 месеца

Кирил и Методий не са били българи.Не са идвали в България. Дори не са стъпвали .Великоморавия е днешна Чехия, след Солун се връщат там. Техни ученици да идват в България. Гонени бити , но те донасят кирилицата в България.

fallback