Снимка БГНЕС
fallback

Столичният кмет иска да бъде възстановен статутът на недвижими културни ценности на 17 сгради в центъра на София. Това съобщи Васил Терзиев във Фейсбук.

Той вече е изпратил писмо до министъра на културата и директора на Националния институт за недвижимо културно наследство.

По негови думи някои от сградите са знакови - като кооперация "Царевец" на Орлов мост, а други са "малки архитектурни бижута", разположени в кварталните улици.

Терзиев посочва, че само в периода от 2000 г. досега е отнет статута на над 100 сгради, като голяма част от тях са загубили своите качества. Той припомня, че е дал заявка, че ще опита да се погрижи за 250 сгради паметници на културата, които са в лошо състояние. Началото по негови думи е било поставено с емблематичния хотел "Париж".

През март градоначалникът е подал писма до министъра на културата и директора на Националния институт за недвижимо културно наследство за преразглеждане на становищата за три сгради в центъра в града - на ул. "Любен Каравелов" 34, на ул. "Мизия" 9 и ул. "Стара планина" 9.

В последните години от Столичната община е поискано предоставяне или възстановяване на статута на недвижими културни ценности на още десетина сгради. За част от тях са започнали производства в Националния институт за недвижимо културно наследство, но е приключило само това за къщата на Шапкарева на бул. "Ген. Скобелев" № 18, като впоследствие заповедта на министъра на културата за деклариране на недвижимата културна ценност е отменена от съда, отбелязва Терзиев.

Сградите, за които е поискано предоставяне на статут на недвижима културна ценност, са:

    Жилищна сграда, бул. "Сливница" № 150;
    Жилищна сграда, ул. "Княз Борис I" № 136;
    Жилищна сграда, ул. "Цар Самуил" № 81;
    Жилищно-търговска сграда, ул. "Алабин" № 26;
    Жилищно-търговска сграда, ул. "Алабин" № 28;
    Двойна жилищна сграда, бул. "Ген. Тотлебен" № 13-15;
    Жилищна сграда, ул. "Уилям Гладстон" № 30;
    Жилищна кооперация, бул. "Ген. Скобелев" № 16;
    Жилищна сграда, ул. "Христо Белчев" № 9;
    Жилищна сграда, ул. "Христо Белчев" № 17;
    Жилищна сграда, ул. "Христо Белчев" № 27;
    Жилищна сграда, ул. "Ген. Паренсов" № 10;
    Жилищна сграда, ул. "Цар Шишман" № 13;
    Жилищна сграда, ул. "Георги С. Раковски" № 110;
    Административна сграда, ул. "Георги С. Раковски" № 96;
    Жилищна сграда, ул. "Кракра" № 21.
    Жилищна кооперация "Царевец", ул. "Цар Иван Асен II" № 2.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 4 месеца

Да ви кажа ли какво става после? Имах лошият късмет да живея в в сграда,в последствие обявена за културен паметник.Не ти дават един пирон да забиеш без разрешени от общината.Не дай Боже да искаш климатик да си сложиш.После, на произволни периоди идват разни скучаещи чантаджии,дето почват едни безумни предписания-например реставрация на фасадата за 2 млн лева.Ако собствениците не могат да извадят тези пари-общината прави ремонта,после почва да ги преследва по съдебен ред за пари. едва го разкарах

18

Анонимен

преди 4 месеца

Браво на кмета

17

Анонимен

преди 4 месеца

На северозападния ъгъл на пресечката на ул. "Денкоглу" и ул. "Хр.Белчев" също има красива, масивна жил.кооперация, строена по времето на Царство България, а до нея, откъм западната й страна има още едно архитектурно бижу, което може да се конкурира с къщата на "Ангел Кънчев" 17. Предполагам, че тези сгради вече имат статус на паметници на културата, защото не ги виждам изброени по-горе. Но те са живо свидетелство какво е представлявала София по времето, когато са я наричали "Малката Виена".

fallback