Снимка: БГНЕС

Заради птичи грип само за седмица са унищожени над половин милион кокошки, а ситуацията бързо ексалира.
“От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40%”. Това каза Ивайло Гълъбов от Съюза на птицевъдите.

Този сектор от птицевъдството беше най-силно развит и е експортно ориентиран. Изнасяме около 20% от продукцията и голяма част от договорите за износ ще останат неизпълнени, обясни той. Гълъбов обаче увери, че ще има достатъчно яйца за вътрешно потребление.

Освен в България, във Франция и Унгария също има идентичен проблем.

“Тъй като френското производство е било изнесено към България и Унгария, в двете страни се е стигнало до "бързо и буйно развитие", а във Франция - до депопулация на определен район – "полека-лека клане на всички птици", след това е имало оздравяване, пререгистрация на животновъдните обекти и успешна ваксинация, описа ситуацията Ивайло Гълъбов. Сега и България, и Унгария следва да приложат успешния опит на Франция, смята той.

Пред БНР Гълъбов посочи и друг проблем - някои от стопанствата за дивечови птици са извън обсега на контрол.
В последните години, след африканската чума по свинете, мерките за биосигурност ни показаха, че са задължителна норма за промишленото животновъдство, заяви той.

По време на прехода по думите му са били направени "грандиозни глупости", например "допускайки в едно технологично свързано предприятие, което е било за един вид птици, днес да има два съседни животновъдни обекта с различен вид птици, водоплаващи и бройлерни", което крие рискове заради различните заболявания. Не се спазват и ветеринарните предписания, допълни Ивайло Гълъбов.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase