45% от поколението Z биха напуснали работното си място поради ниско заплащане. Това показват данни от специално направено проучване. Поколението Z са младежи на възраст между 12 и 25 години, които се отличават с желание за независимост, гъвкавост и свобода.
"Успяхме да съберем 1240 младежи, които влязоха в изследването за 2 години. Няма кой знае колко големи разлики между поколението Милениум и поколение Z. Но наистина се вижда, че поколение Z са много по-смели, по-предприемчиви, по-независими, да им е гъвкаво, да разполагат с времето си. Професионалното им развитие не е всичко за тях, искат балансиран начин на живот", заяви Андрей Илиев от Академия за личностно развитие.
При по-младата част от поколението Z се наблюдава засилване на тенденцията да искат да работят на свободна практика или да опитат като предприемачи. По-склонни са да рискуват.
"При ниско заплащане биха напуснали, ценят труда си. Интересното при 15-19-годишните е, че има изместване: номер 1 не е ниското заплащане, а екипът и работната среда. По-младите търсят повече екипност. 9 от 10 младежи биха изкарали стаж, но основната мотивация е да имат възможности да се развиват, а не заплащането. При момчетата основната мотивация е да се развиват, докато при девойките е финансовата сигурност", обясни Илиев за Bulgaria ON AIR.
От проучването става ясно още, че конвенционалното от понеделник до петък се измества като предпочитано работно време. При младежите от 15 до 19 години само 30% си представят да работят от понеделник до петък. Предпочитат гъвкаво работно време или на принцип "свършена работа".
"Гонят някаква кауза отвъд тях, да има смисъл от това, което те вършат. За тях е важно да разберат какво им се отдава и спрямо това да изберат кариерната посока. Това с професионалното ориентиране след години почти няма да има смисъл", каза още Андрей Илиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Коментари Напиши коментар