Снимка: БГНЕС
fallback

Все повече хора в активна възраст злоупотребяват с алкохола. От началото на годината досега 741 души във Варна са стигнали до остра алкохолна интоксикация. Делът на мъжете, които посягат към чашката, е по-голям от жените. 54 деца са злоупотребили, показват данните на община Варна. В града вече 16 години Асоциация на анонимните алкохолици помага за връщането към нормалния живот.

В групите за взаимопомощ идват хора с различни житейски истории. Обединява ги желанието им да се преборят със зависимостта от алкохола. Казват, че началото винаги е трудно, докато осъзнаеш проблема и сам пожелаеш да излезеш от омагьосания кръг.

„Бях стигнала дотам, че нямах желание изобщо да живея. Ако това накрая изобщо мога да го нарека живот, защото то не беше живот, а просто съществуване. Все още не бях загубила работата си, все още не бях загубила семейството си, но всичко беше пълен крах“, разказва пред БНТ една от активистките в Асоциацията на анонимните алкохолици.

Основно правило в групите е никой да не съди другия. Успелите да се справят със зависимостта си от алкохола дават надежда на другите, които са още в началото. Помагат и психолозите.

"Зависим никога не търси помощ навреме. Обикновено помощ се търси, когато човек стигне дъното, когато се появят някакви проблеми и той си каже, че повече не може така. Другото нещо, с което са полезни групите, това е идентификацията. Да видя, че има други хора като мен, със същият проблем и те са се справили с този проблем", каза Милена Петрова - психолог.

Според лекарите от Клиниката по токсикология във Варненската военноморска болница при непълнолетните няма ръст на злоупотребата с алкохол. За хората над 18-годишна възраст обаче тенденцията е тревожна.
"От 2021, 2022, 2023 бележи върха с най-много интоксикации и те са 687 за тази година. Работещите, заети с работа, на възраст над 40 г., доста често употребяват алкохол. Виждаме, че все повече възрастни хора, дори след 60 години и жени, и мъже, има случаи на остри интоксикации с алкохол", обясни проф. д-р Снежа Златева - началник на Клиниката по токсикология.

Според специалистите, най-трудната стъпка за алкохолиците е да признаят проблема.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

60

Анонимен

преди 5 месеца

До 53. Много внимавай с нелтраксона, Адепенд, му беше името в България, а по преди беше Певица, но вече май трудно се намира. Внимавай, че от това се пукясва, питай Висоцки. Става и за опиати. Но, конкретно за алкохола, ако вземаш това чудо, дори при малко употребен алкохол, ти става адски гадно, сърцебиене, главата ти се цепи от болка направо, а продължиш ли, въпреки това да фиркаш, чао. Има го и на ампули, хакат ти го под кожата и държи 6 месеца.

59

Е, нямам думи...

преди 5 месеца

И "хл*еб*арки", и "не*щ*аст*ник" са забранени думи в тази п*ач*авра! Та останаха или изобщо думи в 1984 речника или вече се очаква само да м*у*чим, като г*о*в*едата, за които ни смятат?! Потрудих се и над тези думи, че знае ли човек...

58

Че какво

преди 5 месеца

друго да прави всеки *** принуден да съществува в този ад под небето...? Или ще пие, или трябва да си окачи въжето! Знаем, че предпочитате второто, тъй като така територията ще се освободи по-бързо, но не всеки има смелост и възможност... Здраве да е, нали пък ежедневно ни тровите като ***, убивате по пътищата, държите убийци на свобода да ни унищожават, палите пожари или самите хора се палят по една или друга причина в мизерните си дупки... Ще се справите скоро!

fallback