Снимка БГНЕС, архив
fallback

Решението за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" е прибързана стъпка. Отново правителството поставя каруцата пред коня.

Това каза пред БНР Еленко Божков, заместник-министър на енергетиката в служебното правителство на Гълъб Донев.

Oще по темата
Той обясни, че служебният кабинет е подготвил и вече е в действие предварителен инженерингов договор с "Уестингхаус":

"Уестингхаус" трябва и продължават да изготвят едно технико-икономическо проучване, свързано с това какъв блок е най-подходящ, готова ли е сегашната инфраструктура на АЕЦ "Козлодуй" да приеме такъв блок. Този договор трябва да завърши април 2024 г. На базата на заключенията от доклада по този договор Министерският съвет би трябвало да вземе своите решения".

По думите на Еленко Божков служебният министър на енергетиката Росен Христов е бил подготвил междуправителствен договор между САЩ и България за сътрудничество в ядрената енергетика:

"С този договор вече можеше да се договаряме пряко с тези, които произвеждат реакторите АР-1000, т.е. с "Уестингхаус", както е по решението на Народното събрание. Оставихме този договор готов. Не виждам този договор да е приключен, защото той ще отвори всички врати".

Божков попита също докъде е стигнал процесът на лицензиране на реакторите АР-1000 от Европейската атомна агенция.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

53

Енерго Про

преди 6 месеца

Тоа па, бързо му се вижда. От 2003 е дебатът за 7 и 8 блок в Козлодуй или нова централа в Белене. Сега сме 2023. Да забавим още няколко петилетки, та да го осмислиш?

52

ценител

преди 6 месеца

В България неможе да се пусне в експлоатация мощност без да се направи проверка на надежноста и безопасноста по проект, който покрива стандартите за безопасност. Предварително се осмисля теоретично. Така че не е оправдано да се твърди че технологията АР1000 е рискова технология, т.е. докато не се проверят всички съмнения никой няма да да пусне енергоблока в експлоатация, риска трябва да бъде сведен до "0".

51

ценител

преди 6 месеца

Аз лично съм за ядрената енергетика в България. Необходими са ни и Белене и Козлодуй. Колкото да се избират Американски или Руски или Френски реактори: те са проектирани с различна философия, въпроса е че се покриват международните стандарти за надежност и безопасност! Разбира се това нетрябва да пренебрегваме внимателните коментари каквито и да са те.

fallback