fallback

Контролните органи на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) започват засилени проверки, насочени към гарантиране изплащането на трудовите възнаграждения на работниците и служителите.

Във фокуса на кампанията попадат работодатели, за които в предишни проверки е установено, че бавят изплащането на заплати. Ограничаването на недекларирания труд е сред акцентите в дейността на Инспекцията по труда. Освен работата без трудов договор, част от проявите му са и нарушенията, свързани със заплащането на труда, по работното време, отпуските и др.

Нарушенията, свързани със забавени възнаграждения и обезщетения са основание за отстраняване на участници от обществени поръчки съгласно Закона за обществените поръчки (ЗОП). Предвидено е обаче те да бъдат отстранени, след като дължимите суми бъдат изплатени на работниците и служителите. След представянето на доказателства за изплащането им участникът в обществената поръчка може да получи удостоверение за липса на нарушения. Доказателствата трябва да бъдат представени в дирекцията „Инспекция по труда“, установила нарушенията с влязло в сила наказателно постановление, пише БГНЕС.

Инспекцията по труда реагира в рамките на своите правомощия при всеки подаден сигнал за неизплатени възнаграждения и обезщетения. За първите седем месеца на годината от всички 66 940 бр. нарушения по трудовите правоотношения, 14 348 бр. са свързани със заплащането на труда, като 2707 бр. от тях се отнасят до задължението на работодателя за начисляване и плащане на трудовите възнаграждения. След намесата на инспекторите по труда са изплатени почти 2.6 млн. лв. за посочения по-горе период.

От 2018 г. Инспекцията по труда получи правомощие да инициира производство по несъстоятелност на работодатели, които бавят възнагражденията за повече от два месеца на поне 1/3 от работниците и служителите. В тези случаи се подават искови молби към съда, за да може работниците и служителите да се обърнат към Фонда за гарантирани вземания. От началото на 2023 г. ИА ГИТ е подала 12 бр. искови молби за иницииране на производства по несъстоятелност. По три от делата е открито производство по несъстоятелност, две от дружествата са обявени в несъстоятелност, а една искова молба е оттеглена, тъй като работодателят е платил трудовите възнаграждения на работниците и/или служителите си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Новозеландец

преди 8 месеца

Избягах от мутрите - чорбаджии и държавата - машеха , нямам имоти, коли в България не плащам никакви здравни осигуровки за неща, които нямам.. Поздрави Ню Лунн, Окланд, Нова Зеландия

4

Анонимен

преди 8 месеца

За *** ли ни имат. Всички знаем, че в БГ няма независими проверки! Всичко е зависимо! Най-много да ядосат работодателя. И ще си го изкара на работника. Най-малкото е, че ще принуди счетоводителя на фирмата да не завери трудовата книжка на работника и йок стаж.

3

Анонимен

преди 8 месеца

от 2017 година съм завел преписка в СГ Прокуратура да обявят бившата ми фирма в несъстоятелност заради неизплатените ми 13 раб.заплати - до сега нищо. имам спечелено дело за това, но инсп.по труда ми каза, че след като съм напуснал фирмата и съм ги осъдил те не можели да обявят фирмата в несъстоятелност - бития бит, за другото си носете прeзeрвaтив

fallback