Снимка: БГНЕС
fallback

С 10% повече спрямо миналогодишния бюджет получават музеите в страната. Средствата обаче са пет пъти по-малко в сравнение с поискания стандарт, а това поставя културните институти в ситуация на оцеляване без развитие.

За следващата година работещите в музеите ще настояват за 50 на сто ръст на бюджета за съхраняване и модернизиране на фондохранилищата, както и заплатите на музейните специалисти да достигнат нивата на учителските възнаграждения.

Полученото увеличение на бюджета за музеите е недостатъчно. За 124 музея получаваме 6 300 000 лева, отчита Борис Хаджийски – председател на Сдружението на музеите в България.

"Трябва да поемем разходи за цялостната издръжка на музея – работна заплата, пътни разходи, изложби, реставрация и консервация, научна дейност, поддръжка на много сгради, режийни разходи. Тези пари са недостатъчни, за да има развитие на музея нагоре", категоричен е Хаджийски.

Голяма част от музеите работят с фондохранилища и експозиционни зали, строени и оборудвани преди 20-30-40 години, когато не е имало интерактивна техника, отбелязва Борис Хаджийски. По думите му проекти за такива сериозни инвестиции няма.

От следващата година се очаква драстично повишаване на минималната работна заплата. Заплатите на музейните работници трябва да се преориентират, има опасност възнагражденията на специалистите да се сринат до тези на техническия персонал, а това е неприемливо, коментира Хаджийски пред БНР.

"Започваме да се борим за драстично увеличение на стандарта на българските музеи и галерии. Вече ни омръзна да сме на принципа да ни се дава на час по лъжичка", каза той.

Хаджийски подчерта, че когато става дума за изключително важна кауза – опазването на културно-историческото наследство, не могат да се задоволяват "с жълти стотинки".

"Затова ще настояваме, няма да се молим – ще искаме 50% увеличение. Ние сме доста търпеливи. Тези хора в един момент ще се вдигнат. Не бива така, не може така. Опазването на културно-историческото наследство на нацията е първостепенна задача. Това е националната идентичност, това дори е суверенитет", посочи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 8 месеца

музейте са ошушкани до дупка, показват 1-2 примера като дегустация на историята ни....Отидеш в националния исторически музей и гледаш копие на съкровище! това е скандално! нарича се криминално престъпление

14

До анонимен

преди 8 месеца

Правилно . Ако искат повече пари да предлагат и екскурзоводско обслужване на ниво - да положат и необходимите изпити по език и история и на придобият нужния лиценз за екскурзовод и вписване в туристическия регистър.

13

Анонимен

преди 8 месеца

Крайно време и за музейните екскурзоводи да се въведе изискването за лицензирането им в туристическия регистър. В най-представителния музей в страната- НИМ в Бояна - от седем екскурзовода само две са лицензирани и са на необходимото съвременно ниво. Останалите пет са бивши учители по история с езикови курсове. Най-старата екскурзоводка там е на 71 години, химичка по професия и с езиков курс, която дори вече си забравя беседата между залите

fallback