Снимка БГНЕС
fallback

Личен лекар в София е въвел потребителска такса от 5 лева за своите пациенти, а от пенсионерите събира по 2 лева на посещение. Ценоразписът с увеличените такси се появил на вратата на лекарския кабинет малко след началото на тази година, когато беше повдигнат въпросът за необходимостта от повишение на размера на сегашната такса от 2 лева и 90 стотинки, съобщава БНР.

От радиото препратили сигнала към Здравната каса, но оттам коментирали, че за да се направи проверка, е нужно представяне на касова бележка за платена такса, каквато джипито не издавало. Нужни били и куп други документи.

От НЗОК посочиха, че действащият размер на потребителската такса е от 2,90 лв, като от такса са освободени някои групи пациенти, сред които децата, бременните и родилките до 45-я ден след раждане, онкоболните. Колкото до пенсионерите, при тях таксата е от 1 лев, останалото се плаща от държавния бюджет на личния лекар.

Идеята за увеличение на потребителската такса за преглед при лекар беше дадена през януари по време на дискусия в предишния парламент за проблемите в извънболничната помощ. Тогава д-р Любомир Киров се аргументира с това, че размерът й не е променян от 2012-та година.

След това се завъртяха предложения за обвързване на таксата с минималната работна заплата – например 1 процент от нея, което при сегашния размер на това възнаграждение ще значи 7 лева и 80 стотинки. За определяне на нов размер обаче трябва да се изчака гласуването на новия бюджет, обясни здравният министър Асен Меджидиев неотдавна.  
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

122

Анонимен

преди 1 година

Пурко, има нещо, което не става ясно от статията, така че и двамата не го знаем. Този лекар издавал ли е касови бележки за прегледите си или не е? Според Вас, Пурко, евентуалното неиздаване на касови бележки за преглед, дали е нарушение?

121

Анонимен

преди 1 година

Пурко, доктор Асен Меджидиев, е изтъкнал като едно от основанията за промяна на таксата факта, че въпросната такса не е променяна от близо десетина години. Но за този период минималната заплата е нараствала поне два пъти. Тогава защо и таксата не е следвала автоматично единия процент, както казвате, че е записано в закона, а се е запазила същата. Мислите ли, Пурко, че и този лекар не е наясно със закона? Или таксата се определя и от други законодателни решения.

120

Анонимен

преди 1 година

Пурко, в статията се казва, че здравният министър през месец януари е посочил като основание да промяна на таксата приемане на държавния бюджет. Но ние нямаме приет държавен бюджет. Според Вас, Пурко, здравният министър разбира ли здравния закон или не! А може би и здравният министър не е чел закона!?

fallback