Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Честваме днес паметта на светите солунски братя Константин-Кирил и Методий, славянски просветители. Двамата живели в IX век. Наричаме ги славянски просветители, защото дали просвета на славянските народи, като създали азбука за славянския език. Тяхното дело било успешно продължено и развито от учениците им сред българските славяни и постепенно се разпространило сред други славянски народи.

Просветата, предложена от тях на славяните, имала ясна цел: да подпомогне усвояването от славяните на християнското учение на техен роден език, а не на употребяваните тогава латински и гръцки. През изминалите дотогава столетия християнството създало богата книжнина, чието усвояване изисквало преводи на език с развита граматика и богат словник. Затова веровата дейност вървяла успоредно с развитието на славянския език, а свети Константин-Кирил и Методий станали славянски просветители както в християнското учение, така и в книжовността.

Родени в Солун, двамата братя получили високо образование в родния си град, а сетне в Цариград. Методий станал монах в манастир на планината Олимп, южно от Мраморно море, а Константин се задълбочил в науките и бил пращан от патриаршията и двореца на църковни и държавни мисии сред други народи.

Когато дошъл ред на мисия сред славяните в Моравия, Константин помолил да изпратят с него и брат му Методий. Те предварително създали азбука на славянския език и направили първи преводи на най-нужните християнски книги. Последвали години на плодотворна работа, но и на много трудности, ходили дори при папата да защитят делото си. Там свети Константин се разболял и приел монашество с името Кирил преди смъртта си на 14 февруари 869 г. Свети Методий продължил общото дело, срещнал още много изпитания, бил и в църковен затвор в Германия. Починал на 6 април 885 г. в Моравия.

11 май се чества като църковен празник на Светите братя, докато 24 май се утвърждава като светски празник на българската просвета и култура и на славянската писменост.
(Проф. Иван Желев, БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

до 5

преди 1 година

Защо няма официален празник за Климент Охридски ли? Първо, празник за Климент Охридски има, той е на Свети Седмочисленици. Второ, т. нар. кирилица може и да не е "създавана" специално. А да е принудителна адаптация кън общите реалности. Защото в държавата административният език си остава гръцки. Писането на български звуци с гръцки букви НЕ е нова азбука, т.е. не е нова система, а е друга форма.на осъзнатата система.може да сравните готическият шрифт със сегашната "латиница", за да разберете.

14

Бонго Бонго

преди 1 година

Добре написана статията като е добре да се казва откъде са, а не че са солунски с принадлежност към Солун. Те са родени в Моравия днешна Чехия. Баща им ги праща в Солун, имал е пара. Не са влезли в България и това е факт и славянска писменост, за да не е не латинският, срещу германският език тогава. Имал е много силно влияние . Не и срещу гръцкият, защото се изучават в Солун Гърция. Влиянието на гръцкият спира при Ботьо Петков,който го заменя с руски език.

13

плюс минус

преди 1 година

Ако имате път към Рим, посетете базиликата "Сан Клементе", която е близо до Колизеума.Там има параклис, посветен на Светите братя Кирил и Методий и с изографисани сцени от посещението им в Рим.На долните нива се намира и мястото, където е бил погребан Св. Кирил Философ.В градчето Лорето, близо до брега на Адриатическо море се намира базиликата Casa santa, където също има параклис, посветен на светите братя.

fallback