Снимка БГНЕС
fallback

"Най-важното е майките да не пускат децата на тревните площи, особено там където има бездомни животни. Ако се махне кърлежът 12 часа от впиването в човешкото тяло той не предава инфекция", заяви съветникът на Столична община по здравните въпроси проф. Тодор Кантарджиев пред bTV.

Той подчерта, че кърлежите се появяват, когато дневните температури минават среднодневните 5 градуса.

В София имаме кърлежи, но общината вече предприе почистване на тревните площи. Чакаме да стане по-сухо времето, за да напръскаме, добави Кантарджиев.

Той е категоричен, че народните методи за махане на кърлежи са погрешни.

"Кърлежът изживява стрес и връща заразена кръв в организма. Кърлеж се сваля като с тънка пинсета, не такава за вежди, като се хване хоботчето му и се издърпа нагоре. Може и с конец да се направи клуп около хоботчето и да се издърпа“, заяви той.

Кантарджиев обясни, че най-важното е, когато се махне кърлеж, да се направи профилактика с антибиотик.

"Така се намалява 10 пъти риска от заразяване с ерлихиоза, анаплазмоза, марсилска треска, лаймска болест", каза той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 1 година

Решението е редовна дезинфекция на тревни площи. Причината не са животните, а хората, които упражняват контрол за обработка на тревни площи, включително внасяне на препарати против комари и мухи.

14

Анонимен

преди 1 година

Решението е да се махнат бездомните кучета и котки и да се намалят домашните такива с по-сериозни ограничения за възможността за отглеждане на домашно животно. Но това в БГ няма, как да стане, защото тек всички са някакви измислени спасители на животни, които си умират да ги размножават на улицата и да пълнят населените места с песове и котки.

13

Анонимен

преди 1 година

На този след ковид не му вярвам за нищо.

fallback