Снимка БГНЕС
fallback

Управителният съвет на Българската народна банка прие промени за задължителните минимални резерви, които банките трябва да поддържат. Целта е овладяване на инфлацията, като един от механизмите е затягане на кредитирането.

"От 1 юни 2023 г. процентът на задължителните минимални резерви по привлечените от банките средства от нерезиденти се увеличава от 5 на 10 процента; от 1 юли 2023 г. процентът на задължителните минимални резерви по привлечените от банките средства от резиденти и от нерезиденти се увеличава от 10 на 12 процента", посочиха от БНБ.

Според институцията в момента в макроикономически план има ускорени темпове на нарастване на потребителските цени, висок растеж на заплатите в частния сектор, силно потребителско търсене и запазващ се висок растеж на кредита за домакинствата.

"Продължаването на тези тенденции създава потенциални рискове по отношение на устойчивостта на банковата система и по отношение на изпълнението на основната цел на БНБ за поддържане на ценова стабилност. В условията на значителен приток на привлечени ресурси в банковата система, висока ликвидност и конкуренция в банковия сектор се наблюдава слаба и бавна трансмисия от повишаването на основните лихвени проценти в еврозоната към лихвените проценти по депозитите и кредитите в България. Повишаването на задължителните минимални резерви има за цел затягане на монетарните условия в страната", посочиха от БНБ.

Мярката ще допринесе за намаляване на свободните ресурси, с които банките могат да кредитират.

"Забавянето на кредитната активност би спомогнало за постепенно намаляване на темповете на инфлацията чрез влиянието върху потреблението финансирано със заемни средства. В допълнение, понижаването на темповете на растеж на кредита ще допринесе за намаляване на кредитния риск в банковата система", допълват от банката.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 1 година

Когато точните хора си изперат парите през апартаменти, на останалите свят ще им се завие.

13

Анонимен

преди 1 година

В румънските банки лихвата е 3 процента за доларови и евро депозити аз си прехвърлих парите там нашите мафиотски банки дгд

12

Гадняр

преди 1 година

Отдавна спрях да поддържам високи наличности в българската си банкова сметка. Само такси и таксички за щяло и нещяло и лихва нула процента. За сравнение основната лихва на английската централна банка вече е 4.5 процента.

fallback