Снимка: Pixabay
fallback

Сухото време води до повяхване на посевите и забавяне на засаждането в някои от най-големите производители на продукти в Европа, което крие риск от по-нататъшно покачване на инфлацията при храните.

Около 60 % от испанските земи са обхванати от суша, а условията се влошават и за земеделските производители в Италия и Португалия. Това се случва след изключително сухата и топла зима в Южна и Западна Европа, която ограничава наличието на вода за селското стопанство в края на годината, пише Bloomberg TV.

Дъждовете през март и април подкрепиха останалата част от Европейския съюз, като според прогнозите на блока производството на зърно ще нарасне с 8% спрямо миналата година. Все пак Южна Европа е голям производител на плодове и зеленчуци, а лошото време е следствие от сушата, която миналата година съсипа оризищата и маслиновите горички.

"Сеитбата в района на река По традиционно започва в края на февруари или началото на март, но в момента почвата е твърде суха", заяви в интервю в Рим Масимилиано Джансанти, ръководител на италианската земеделска група Confagricoltura.

"Колкото повече чакаме, толкова по-слаба ще е реколтата", каза той.

Натискът за повишаване на цените на хранителните продукти в Европа остава твърдо в сила, дори когато общата инфлация се забавя. Горещините и сушата изсушиха царевичните посеви в голяма част от континента през миналото лято и доведоха до 70-годишно маловодие на река По - най-голямата река в Италия.

Тазгодишната суша може да засегне пролетната реколта от доходоносни продукти като домати и плодове - отрасъл с годишен оборот от 20 млрд. евро и почти 8 млрд. евро износ, каза Джансанти. Производството на соя и царевица също ще бъде изложено на риск, което ще увеличи разходите на производителите на месо и птици.

Според местна фермерска организация в Испания вече има необратими загуби на повече от 3,5 млн. хектара (8,6 млн. акра) зърнени култури, отглеждани при дъжд. Някои ядкови овощни градини и лозя се сблъскват с трудности при растежа, а липсата на цветя пречи на пчелите да произвеждат мед.

Италия се опитва да действа преди настъпването на летните горещини. Правителството на министър-председателя Джорджия Мелони заяви, че ще назначи министър на извънредните ситуации във водния сектор, който да ускори инфраструктурните работи и да отстрани течащите тръби в цялата страна. Постът обаче остава непопълнен на фона на политическите борби.

Бързо променящите се температури и оскъдната вода промениха наличността на продуктите, а цените на доматите - основен продукт в местната диета - са се повишили с 30% спрямо 2022 г., заяви Фабио Масимо Палотини, президент на операторите на пазари на едро Italmercati.

Перспективите са по-добри при други големи производители на култури: Почти всички полета с пшеница и ечемик във Франция са в добро състояние в началото на сезона, въпреки че нивата на подпочвените води остават ниски. В голяма част от Германия и Полша през последните 30 дни са паднали два пъти повече валежи от обичайното.
Сухото време може да се задържи и на юг, като прогнозата на Maxar Technologies Inc. е за запазване на сушата и стреса в Испания в краткосрочен план. Северна Италия също може да се размине с дъждове до 22 април.
"Рискуваме да се окажем в драматична ситуация след няколко седмици", каза Джансанти, чиято група е най-старата национална организация, представляваща селскостопанския сектор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

44

Анонимен

преди 1 година

руската кръв ще напои украинската земя и ще имат хубава реколта за нас тази есен.

43

Анонимен

преди 1 година

Спокоен съм в Украйна се очертава добра реколта след обилните валежи там през последните 2 седмици.

42

До Сър Стенли Ройс

преди 1 година

Това, че на село ти вали не значи, че вали на всякъде сещаш са. Такива като тебе още не могат да разберат как работи климата на собствената си планета...

fallback