Снимка: БГНЕС

Икономическата криза все още не се отразила на пазара на труда, като съкращение на персонал и повишаване на безработицата, каза Светлозар Петров от агенция за търсене и предлагане на работа. Все още има много отворени позиции за работа.

„Работодателите все още са изключително внимателни, гледат да не съкращават без нужда, защото най-ценният капитал са хората. Когато имаш обучени хора и ги съкратиш, после е много по-скъпо да наемеш нови и да ги обучаваш. Така че все още пазарът на труда се държи много добре“, уточни Петров.

По думите му кризата засега се очертава да остане асиметрична. „Когато кризата засяга всички сектори, тогава е доста по-страшно. При асиметричните кризи нещата са приемливи и имаме големия шанс да се промъкнем между капките", обясни той пред БНР.

Той добави, че предвид предстоящия туристическия сезон и хотелиерите, и ресторантьорите търсят персонал.

„Кризата и инфлацията не се е отразила чак дотам, че да спре потреблението. Все още кафенетата, ресторантите са пълни и предвид идващия сезон, в този сектор има най-голям растеж на обявите. В другите има задържане - малък, несъществен спад“, обясни експертът.

Петров допълни, че всяко умение, което се търси на пазара на труда, колкото е по-рядко, толкова тези специалисти са по-търсени. Кандидатите за работа не трябва да се подценяват, когато се явяват на интервю за дадена позиция, нито да се надценяват, посъветва експертът.

"50 000 – 60 000 души са започнали работа през годините от Национални дни на кариерата. Към ден днешен, това е форум за студенти, за първа работа и за хора с максимум 5 години стаж. Компаниите идват подготвени с такива позиции“, добави Светлозар Петров.

На 1 април в София стартират Национални дни на кариерата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase