Снимка: МИ
fallback

“Едновременното постигане на пълна декарбонизация и енергийна сигурност е невъзможно без ядрена енергетика”. Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов на форума „Партньорство за трансатлантическо енергийно и климатично сътрудничество“ (P-TECC), който е обособен в рамките на инициативата Три морета. Министър Христов продължи, че страната ни експлоатира успешно и безопасно ядрени мощности повече от 40 години, съощиха от пресцентъра на министерството.

"Смятаме да развиваме ядрена енергетика и в бъдеще. Това е заложено във визията ни за развитието на електроенергийния сектор за следващите 30 години. Решението ни е базирано на обстойни анализи и прогнози на потреблението, отчитащи целите за декарбонизация и запазването на енергийната и националната сигурност на страната, както и осигуряването на максимално ниска цена на електроенергията“, обясни министър Христов.

По думите му сигурността на доставките на енергийни източници се базира на диверсификация. „Залагането на един доставчик винаги крие рискове – ако не геополитически, то технически“, подчерта Христов. Той обяви и взетото вчера решение в Стокхолм за засилване на сътрудничеството в областта на ядрената енергетика.

Припомняме, че българският министър подкрепи инициативата на Франция за по-активно европейско сътрудничество в сферата на ядрената енергетика. По този начин България стана част от единадесетте държави, които ще си взаимодействат в развитието на ядрената енергетика, включително и на иновативните технологии и научни изследвания в областта. „Със своя опит и експертиза в ядрената енергетика България е ценен и желан партньор. Показателно за това е, че присъединяването ни към тези държави е била една от темите на разговор между президентите Радев и Макрон“, каза още Христов.

Заедно с България в инициативата участват Франция, Финладния, Хърватия, Чешката република, Унгария, Нидерландия, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Щирлиц

преди 1 година

Поредната порция антибългаризъм,прикрита зад чуждо звучащи,но модерни понятия.Накратко казано ядрена енергетика ще се развива у нас тогава,когато България се освободи от евро.Г.е.й.ското робство.Амин.

15

Анонимен

преди 1 година

браво българино - но тия дето те командват от уестинг хаус още не са построили нито един реактор а русия в момента строи 20 реактора- унгарците рубладжии 2 реактора - турците рубладжии 4 реактора - индия - йордания - египет даже финландия и още има - там такива като нашия българин да слугуват на уестигхаус няма- амо ние след 4 години иток няма да имаме - в момента изнасяме- от евтишния ат аеца - за населението от скъпия от въглищните - а ми кажете кой е за народен съд

14

Анонимен

преди 1 година

На служебните клоуни не им е работа да определят 30годишна стратегия в енергетиката. Ако имахме независима съдебна система Руменчо и неговият Голем началник и адаш щяха да бъдат подведени под съдебна отговорност за превишаване на правомощията и погазване на установеният от Конституцията държавен ред-Парламентарна република.

fallback