Снимка: БГНЕС
fallback

Потребителската такса за посещение при лекар да стане 1% от минималната работна заплата. Около това становище се обединиха голяма група лекари в онлайн дискусия за специалисти, която се провежда в професионалната медицинска платформа CredoWeb.

Медиците искат още, НЗОК или социалното министерство да започнат да покриват пълната сума на таксата за социалните групи, като децата, пенсионерите, хората с ТЕЛК и др. Темата на дебата е „Каква потребителска такса при лекаря е реална, допустима и справедлива“, съобщи БНР.

Освобождаването от такса на тези групи в момента води до прехвърляне на социални дейности към лекарите, смятат участниците в дискусията. Нашата работа е диагностика и лечение, а не да компенсираме работата на институциите, коментира педиатър.

"Като педиатър с над 1000 деца в практиката бих коментирала, че сме крайно ощетени. Едно дете идва от един до три пъти на преглед за едно заболяване, а платен е само профилактичният преглед – веднъж годишно за деца над 7 години. Лично не одобрявам наличието на касичка в лекарски кабинет. Би трябвало здравната каса да заплаща всеки преглед с различна сума според типа на прегледа", смята детски лекар.

Медици смятат, че много от освободените от такса за заболяване са работещи и не са социално слаби.

В гилдията тлее натрупано недоволство през годините заради факта, че социална политика се прави чрез лекарите, които в доболничната дейност са принудени да се регистрират по търговския закон и да реализират приходи. Участниците изказват дори готовност за протести, ако проблемът с потребителската такса не намери решение в обозримо бъдеще.

Предишният председател на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев смята, че потребителската такса е замислена като форма за co-payment - вид доплащане, с което да се саморегулира желанието за ползване на услуга, за да не се стига до свръхупотреба. Според него трябва да има плавно повишаване на таксата, което да стане на няколко стъпки.

Според лекари таксата няма за цел да регулира потока на пациенти, към кабинетите, а има дофинансираща функция. Медиците отбелязват, че без тези пари заплащането им би било прекалено ниско и не би покрило разходите им. Те напомнят, че през последните години цените на режийните, като ток и вода, са се вдигнали многократно, увеличени са и данъците.

Бивш общопрактикуващ лекар от Златица разказва, че за да оборудваш една практика са необходими минимум 5000 лв. за консумативи като хартия, ЕКГ, такса за медицински софтуер, ток и вода, заплата на медицинска сестра, осигуровки и др. Освен това лекарите плащат и наем за помещение. В същото време капитацията е 1,50 лв. на пациент.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

158

gogo

преди 1 година

"оборудваш една практика са необходими минимум 5000 лв" - само че жи-пи-то от Златица НЕ споделя, че тези пари ги изкарва за 1 месец!!!!ай сиктир(както казват турците)! Никаква такса, нула,разбирате ли!!!

157

Анонимен

преди 1 година

До Анонимен то и по закон таксата е само за преглед, но законите у нас не се спазват

156

Анонимен

преди 1 година

Aз предлагам така щом няма нужда от лични лекари то нека наистина излязат на ефетивен протест тогава ще се види А що се отнася за доплащането то и всички лекари си доплащ щом опрат до това и те самите да бъдат лекувани Сбъркана е системата Всеки трябва да си ползва здравните осигуровки да се унаследяват и тн какво е това солидарно значи някой плаща 20лв друг 200лв а всички солид получаваме едно и също затова трябва да се протестира

fallback