Снимка: БГНЕС
fallback

Жилищните сгради в България трябва да имат гаранционен срок за ползване, записан в нотариалните актове, а не както досега - само експлатационен от 10 години. На това мнение са част от строителните инженери в Благоевград, съобщава БНТ.

Симитлийското село Крупник в Кресненското дефиле още помни мощните трусове от 1904 година със сила 7.8 и 7.2 по Рихтер. Малкото по онова време селце е сринато, а загиналите са над 200. Днес експертите са единодушни, че компромис със строителството в една от най-опасните сеизмични зони на България не трябва да има.

"Между 90-те години качеството на материалите, които са влагани в сградите е съмнително. След 2005 година, с навлизането на новите модерни технологии и за куфраж, и нови модерни методи от Европейския съюз, качеството на сградите се подобри значително, а след 2015 можем да твърдим, че имаме много добра земетръсна устойчивост на сградите", коментира строителният инженер Спас Митев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Анонимен

преди 1 година

Кой ще стои да гледа как строят "строителите", т. е. печалбарите, кой ще ГАРАНТИРА, ЧЕ ВСИЧКО Е ПО НОРМИТЕ? А??

26

бг

преди 1 година

интересно ако тези строители познаваха закона за устройство на теритОриятаа и неговите правилници щяха да знаят че ИМА ЗАКОННИ задължителни гаранционни срокове -различни за различните видове СМР.написани са в закона за да са задължителни ако бъдат пропснати в договор за стротелство. ега ти строителите които откриват топлата вода!

25

И сега

преди 1 година

Като изтече срока какво правим?

fallback