Снимка: БГНЕС

Над 109 хил. души в България са без документи за самоличност, каза адвокат Диана Драгиева.

По данни към юли тази година 180 хил. българи са без лични карти, но голяма част от тези хора живеят в чужбина и имат издаден документ за самоличност от друга държава, обясни тя пред БНР. По думите й това са несъществуващи хора за държавата.

Адресите на стотици хора се заличават от регистъра, когато се премахват незаконни постройки, подчерта адв. Драгиева и добави, че такива случаи има в софийските квартали "Орландовци" и "Захарна фабрика". Става дума за стотици хора, каза тя. По думите й повечето от тях са имали личен документ на този адрес.

Голяма част от хората, останали без адрес, отиват в приюти за бездомни, но те не могат да дадат адресна регистрация, коментира адвокатът. 

Тя обясни, че в МВР имат система, която съдържа информация за издадените лични документи, а тя черпи своята информация от регистрите за населението. Когато в МВР системата им "светне в червено" за невалиден или изтрит адрес, те отказват издаването на личен документ и препращат хората към общината. 

Според нея тези хора са лишени от гражданската си самоличност - те нямат достъп до здравни, социални, административни и всякакъв тип услуги. Често тези хора се водят в полицията за установяване на самоличността им. Също така те имат силно затруднен достъп до съд и адвокат, защото не могат да бъдат идентифицирани, обясни тя.

В същото време хората със заличен адрес са длъжни да предоставят нов адрес и ако не го направят, са заплашени от глоба. По думите й хората са принудени, често на ръба на закона, да търсят начин да се регистрират на някакъв адрес, някой път дори извън общината.

Без намесата на политическото ръководство тези незаконни административни практики ще продължат, категорична е адв. Драгиева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase