Снимка: архив, БГНЕС
fallback

За цял 8-часов работен ден българите получават пари, които стигат за покупката на два килограма кашкавал. Един час труд в България струва на работодателите 13,50 лв., показват последните данни на Националния статистически институт. Но част от тези разходи на фирмите са за осигуровки. От получаваните от хората заплати също удържат данъци и осигуровки.

В резултат след плащане на всички налози хората взимат средно по 8,80 лв. за един час работа. Тези пари стигат за покупката на четвърт килограм кашкава. А за цял ден изкарваме за два килограма. Това ни нарежда на последно място в ЕС по размер на доходите, пише „Труд“.

Има разлика в заплатите в администрацията и в частните фирми. В обществения сектор разходите за един час труд са 15,88 лв., а в частния - 12,77 лв., показват данните на НСИ.

Най-скъпо излиза наемането на хора в сектора “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” - 29 лв. на час, или 51 330 лв. на година, показват данните на НСИ. В този сектор влизат IT фирмите, телекомите, както и правенето на филми и телевизионни предавания.

Има огромна разлика между заплащането на труда на IT специалистите в държавния и частния сектор. Разходите на частните фирми в сектора за труда на наетите от тях хора са над 52 000 лв. на година, или над 4300 лв. на месец. А в обществения сектор разходите са значително по-малко - над 30 хил. лв. на година, или 2510 лв. на месец.

На второ място по заплати са заетите в сектора “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” - 23,80 лв. на час, или 39 725 лв. на година. Тук заплатите имат най-малък дял от общите разходи за труд спрямо останалите сектори на икономиката - под 70%. Другите разходи са здравни и социални осигуровки, обезщетения и различни социални надбавки. В този сектор също има огромна разлика между заплатите в обществения и частния сектор, но този път в полза на държавните предприятия. Годишните разходи на частните фирми в сектора за труда на един човек са 30 452 лв., а в държавните предприятия - 49 892 лв., което е близо до цената на труда на IT специалистите в частните компании.

Третата позиция е за “Добивната промишленост”, където един час труд струва 21,80 лв., което прави 35 859 лв. за година. Тук разходите за труд в обществения сектор (42 167 лв.) отново са по-високи отколкото в частния (32 209 лв.).

На четвърто място по заплата са заетите във финансите и застраховането. Цената на труда в тази сфера е средно 19,35 лв. на час, или 33 653 лв. на година. Като тук отново заплатите в обществения сектор (52 726 лв. за година заедно с осигуровките) са значително повече отколкото в частния (33 хил. лв.). В сектора “Професионални дейности и научни изследвания” ситуацията е различна. В обществения сектор разходите са средно 21 285 лв. на година, а в частния - 31 145 лв.

Най-ниски са разходите за труд в сектора “Хотелиерство и ресторантьорство” - само 7,90 лв. на час, или 12 966 лв. на година.

На второ място по ниски възнаграждения са заетите в селското стопанство. Разходите на техните работодатели за труд са 9,30 лв. на час, което за година прави 15 949 лв.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

169

Край

преди 1 година

На бюро е така. И това ви е много на някой. Трябва да ви дават колокото за 2кг. имитиращ продукт. Който пасе овце има на ден по 20 кила кашкавал ама пак няма мераклии.

168

реалист

преди 1 година

Кирчо и Кокорчо нали затова ги изпратиха- ДА НИ ДОВЪРШАТ.И почти се справиха,пенсионерите не могат да си купят лекарства,а младите стягат куфарите

167

Анонимен

преди 1 година

БГ инфлацията е 70-100% , а мършляка ,наречен българин , мълчи и търпи , вместо да излезе масово и да помете всичко по пътя си !

fallback