Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

На Никулден отваряме интерактивна кулинарна карта на България, която е съставена от Института по български език към БАН.

"Интерактивната кулинарна карта на България започна да се изготвя преди 3 години и половина от нашия институт, от екип, който включва четирима члена. Има вече нов вариант на самата карта, на нея може да се видят както названията от цялата българска езикова територия, така и да се чуят автентичен говор от съответните селища. Има аудио и видео материали, в които са показани как се приготвят ястията", каза гл. ас. д-р Маргарита Котева от Института по български език към БАН в студиото на "България сутрин".

Тя посочи, че има и снимков материал.

"Идеята беше хората да видят названията на съответните ястия и някои интересни рецепти, има записани и обичаи. Там са отразени и стари, автентични названия на ястията, които няма да ги срещнете другаде. За Никулден, например, може да видите рецепта за скумрия на цакалия, в Охрид ще ви приготвят охридска пастръмка", допълни д-р Котева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Картата има и английска версия.

"Рибата е много здраво свързана с християнския календар. Като традиционно ястие това е рибникът. Но има други, които може да се извадят. Например, "пошибалка" - това е разхлабително питие с кисела зелева чорба, с нарязан вътре праз лук и в някои случаи се слага люта чушка. И обратно на мисълта, че диалектите са на изчезване, ние забелязахме, че диалектите продължават да се пазят и не само от възрастните хора, но и от младите", поясни д-р Маргарита Котева.

С екипа са успели да посетят някои места, които са извън границите ни, но са част от българската езикова територия - Албания, Банат, Бесарабия.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Панов

преди 1 година

Картата все едно е чертана от ВМРО. В Европа, подобни карти чертае само Ердоган.

17

Анонимен

преди 1 година

Традициите не са това, което бяха, защото алчните търговци нагло ги изнасилват.

16

Ще добавя още и това

преди 1 година

Онази, на която преди десетилетия била подарена докторантурата, както и нейният съпруг, четвърт век след онова безобразие настанили на работа в БАН и сина си! Спазили наложилата се през последните 60-70 години традиция цели семейства да се настаняват там, за да колят и бесят и да доят хазната като дойна крава, за да се издържат. И ДНЕС СЕ СПАЗВА ДРУГА ТРАДИЦИЯ, създадена през соца - всеки върши онова, което не му е работа - Институтът по български език прави нещо, което е работа за етнографи!

fallback