Снимка: Pixabay
fallback

Брутният вътрешен продукт на България нараства с 4% на годишна база през второто тримесечие на тази година. Увеличението спрямо първото тримесечие възлиза на 0.8%, сочат предварителните сезонно изгладени данни на Националния статистически институт.

Икономическият растеж на страната се свива спрямо експресните оценки на НСИ от средата на миналия месец август, които отчетоха ръст на БВП от 4.5% на годишна база и нарастване от 1.1% на тримесечна база.

През второто тримесечие на тази година брутната добавена стойност (БДС) се повишава с 4.5% на годишна база и с 0.7% на тримесечна база.

Растежът на БДС се определя от увеличението при следните икономически дейности: Промишленост - с 11.9%, Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения - с 5.6%, Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности - с 5.2%, Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство - с 4.7%, Финансови и застрахователни дейности - с 3.9%, докато в Строителството е регистриран спад от 16.4% на годишна база.

БВП в стойностен обем, текущи цени

През второто тримесечие на 2022 г. произведеният БВП възлиза на 38.962 млрд. лева по текущи цени, според предварителните данни. На човек от населението се падат 5 708 лв. от стойностния обем на показателя. При среден за тримесечието валутен курс от 1.836621 лв. за 1 щатски долар БВП възлиза на 21.214 млрд. долара и съответно на 3 108 долара на човек от населението. Преизчислен в евро, БВП е 19.921 млрд. евро, като на човек от населението се падат 2 918 евро.

Oще по темата
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност (БДС) през второто тримесечие на 2022 г. възлиза на 33.972 млрд. лв. по текущи цени.

През второто тримесечие на 2022 г. относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката е 4.0%, като се увеличава с 0.4 процентни пункта спрямо второто тримесечие на 2021 г.

Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 5.1 процентни пункта до 32.3%.

Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сектора на услугите, намалява до ниво от 63.7% през второто тримесечие на 2022 г. при 69.2% през второто тримесечие на 2021 година.

През второто тримесечие на 2022 г. за крайно потребление се изразходват 74.5% от БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 16.7% от БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително.

Годишни изменения

БВП нараства с 4.0%, а БДС с 4.5% през второто тримесечие на 2022 г. в сравнение с второто тримесечие на 2021 г. според сезонно изгладените данни.

Растежът на брутната добавена стойност се определя от увеличението при следните икономически дейности: Промишленост - 11.9%, Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения - 5.6%, Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности - 5.2%, Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство - 4.7%, Финансови и застрахователни дейности - 3.9%, докато в Строителството е регистриран спад от 16.4% на годишна база.

По отношение на компонентите на крайното използване влияние за регистрирания икономически ръст има крайното потребление с увеличение от 5.2%. През второто тримесечие на 2022 г. износът на стоки и услуги се увеличава с 10.4%, а вносът на стоки и услуги - с 16.7% в сравнение с второто тримесечие на 2021 г. по сезонно изгладени данни.

Тримесечни изменения

През второто тримесечие на 2022 г. БВП нараства с 0.8% спрямо предходното тримесечие, според предварителните и сезонно изгладени данни. Брутната добавена стойност в икономиката нараства с 0.7% на тримесечна база.

Сезонно изгладените данни за второто тримесечие на 2022 г. показват нарастване на крайното потребление с 1.0% спрямо предходното тримесечие. Износът на стоки и услуги увеличава равнището си с 2.5%, а вносът на стоки и услуги - с 1.4%.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Хм

преди 1 година

Поради неадекватността на повечето коментари тук, второ тримесечие обхваща периода април, май и юни. А данните се правят на такава база, на каквато се правят и в останалите страни - например САЩ и Германия. За сравнение, в Германия ръстът е 1,7%, а на споменаваната Румъния - 2,1%. Инфлацията в двете страни е сравнима с тази у нас.Силен туристически сезон точно в тези месеци няма как да има. Сигурно пропускам още нещо.

25

Augusto Pinochet

преди 1 година

В КОЯ СТРАНА ЖИВЕЕ ЙОАНА ЦОНЕВА - ДО ЗАГЛАВИЕТО НА СТАТИЯТА ТРЯБВА ДА СЕ НАПИШЕ "ВИЦ НА ДЕНЯ" И ТАЗИ "СТАКМИСТИКА" В СТАТИЯТА НЯМА НИЩО ОБЩО С РЕАЛНОСТТА. МЕЖДУ ДРУГОТО АКО ИСКАТЕ НЕ ЛЪЖЛИВА ИНФОРМАЦИЯ ДАНИТЕ НА "ЕВРОСТАТ" СА ВЕРНИ И САЙТА ИМ Е ДОБЪР (ДА НЕ ПОВЯРВА ЧОВЕК)

24

Циркаджии

преди 1 година

Кое точно БВП, циркаджии? Трябва да гледате физическите обеми, по текущи цени расте, ама какво от това. И ръстът е заради износа на суровини. Така че няма как да ни заблудите, че цъфтим и връзваме. Мизерията я усещаме ежедневно.

fallback