Снимка: БГНЕС
fallback

Европейската комисия представи днес втория годишен доклад за върховенството на закона в ЕС, като този път отправя и препоръки към отделните страни.

За България в документа се отбелязва, че правителство е обещало да въведе допълнителна отчетност и наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници, както и законодателни промени за надзор на отказите за предприемане на разследване, като част от реформите, свързани с изпълнението на плана за икономическо възстановяване и осигуряването на средства от ЕС, предаде БТА.

Нарастват тревогите за дейността на Висшия съдебен съвет (ВСС) и попълването на неговия състав. Липсата на постоянно съревнование при издигането на магистратите и широката употреба на командироването може да повлияят на независимостта, се посочва в доклада.

Отчита се закриването на специализираните съд и прокуратура, както и това, че служителите ще бъдат преместени към съществуващи структури. Положително е оценена работата на Административния съд.

Допълва се, че все още липсват трайни резултати и осъдителни присъди за корупцията на високо равнище.

В доклада се посочва, че все още не са законово уредени дейността на лобистите и защитата на подателите на сигнали за злоупотреби, макар да има намерения в тази посока. Запазват се опасенията от липсата на ясни правила за прозрачност при разпределението на държавните средства за реклама в медиите. Според ЕК все още не са достатъчни действащите правила за прозрачността на медийната собственост. Добавя се, че се наблюдава подобрение в средата за работа на журналистите, но не са отпаднали пречките пред достъпа им до обществена информация и заплахите от дела срещу тях.

Отправени са шест препоръки, сред които е избягване на командироването на съдии; внасяне на законодателни промени за подобряване на работата на Инспектората към ВСС и за избягване на политическото влияние. Комисията очаква също нашата страна да приложи мерки за почтеност на бюджетните служители, особено в средите на полицията и правораздаването.

ЕК препоръчва комисията за противодействие на корупцията да предприема последователни действия, за да достигне до окончателни присъди по случаи, в които са подведени под отговорност висшестоящи лица. Препоръчва се също повишаване на прозрачността при държавната реклама, особено когато договорите са сключени чрез последници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 1 година

29- КАТО КАЗВАШ НЕКАДЪРНИ ИМАШ ПРЕДВИД ТЕТКА НАДКА НАЛИ- НЕЙНАТА ДИПЛОМА БИЛА ОТ ГУГЪЛ, ПОНЯТИЯТА ПАК ОТ ТАМ А ПРАВНАТА КУЛТУРА- ТАКА НИКОЙ ОТ ВСС НЕ РАЗБРА ОТ ГДЕЙ.

24

Анонимен

преди 1 година

Няма присъди най-вече заради калпави и подкупни прокурори, които събират негодни доказателства или ги унищожават и пишат неграмотни обвинителни актове, После съдът няма какво друго да прави освен да оневини престъпниците. Наказателните закони са морално остарели.

23

Анонимен

преди 1 година

Нека от евросъюза да се поинтересуват кой е този чешки депутат който обяви снимките от спалнята на Борисов за фалшиви, след като миналата година беше цитиран анализ на независима лондонска лаборатория, потвърждаваща автентичността на кадрите, но после всичко беше потулено. Защо Гешев тихом мълком разпространи тази "новина", а не официален източник от Евро парламента?Дори и да нямаше никакви шкафчета и кюлчета, народът няма да забрави какъв ад беше при неговото управление

fallback