fallback

Историята на 12-годишният Веселин е истинско чудо. Преди 2 години автобус на градския транспорт го блъска, а след инцидента е откаран в противошокова зала в "Пирогов" с опасност за живота. В навечерието на Великден той е героят в "Историите ON AIR".

"В спешното не се ходи по желание, нито по план. В "Пирогов" болката и страданията се усещат в коридорите. След инцидента със сина ми, в тази болница аз се чувствам като в храм". Думите са на един баща, който цял живот ще е благодарен на лекарите, спасили живота на детето му.

На 15 юни 2020 година автобус на градския транспорт блъска 12-годишния Веселин Бисерински близо до поликлиниката в столичния квартал "Младост". Инцидентът става около четири и половина следобед. Бързо на мястото на произшествието пристига линейка. Момчето е откарано в "Пирогов" и е прието в детска противошокова зала с опасност за живота.

"Бях в болницата и разбрах, че е станал инцидент. Това, което видях, беше потресаващо. Автобусът беше минал през крака на детето и гледката беше ужасяваща. За мен беше абсолютно сигурно, че този крак няма начин да оцелее, да бъде функционален", споделя началникът на Клиниката по неврохирургия в УМБАЛСМ "Пирогов" проф. д-р Николай Габровски.

Спешно се събира екип от детски травматолози, съдов и пластичен хирург, анестезиолог. За близките започва най-дългото и мъчително чакане. Времето спира, в операционната се води битка за живот.

Детето постъпва в "Пирогов" с прекъсната главна артерия и свлечена кожа от целия крак. Хирургът-ортопед проф. д-р Диян Енчев и екипът му започват да отстраняват некротичната тъкан под коляното.

Видях една картина, която беше доста разтърсваща не само от емоционална гледна точка като обикновен човек, но и от професионална. Практически ставаше въпрос за ампутирано бедро. Детето беше в шок. Целият му крайник беше в масло, т.е. с много тежко замърсяване. Най-трудният момент за мене беше какво решение да взема, тъй като в такава ситуация обичайното, което се прави, е премахване на тази част, която вече е ампутирана. Но тъй като става въпрос за дете, взех трудното решение - да се опитаме да възстановим крайника. Това казва началникът на "Травматологичен комплекс" и Първа клиника по ортопедична травматология проф. д-р Диян Енчев.

Над коляното, артериалният кръвоток на крайника възстановява съдовият хирург д-р Николай Белчев.

"За щастие, на детето артерията беше размачкана. Това действително я прави по-трудна за възстановяване, но така на практика кървенето е било спряно и е предотвратена опасността от смърт на място", казва д-р Белчев.

След операцията детето е отведено в детската реанимация, където остава няколко седмици. Там за малкия пациент се грижат д-р Христо Пседерски и екипът му.

"При достигане на стабилизация го преведохме в травматологично отделение, където продължиха и рехабилитаторите активно да се занимават с него", казва д-р Пседерски.

"Най-голямата радост за нас е, че крайникът расте, т.е. възстановено е цялото кръвоснабдяване. И сега го чакаме да расте момчето", казва началникът на Отделението по детска ортопедия и травматология в УМБАЛСМ "Пирогов" д-р Николай Цуцумански.

Веско за мене наистина е герой! Трудно мога да си представя, че средно статистическият човек може да премине през всичко, през което мина Веско. Говорим като психологически елемент на самата травма, като процес на възстановяване, като рехабилитация, защото това е един много стриктен режим. Това споделя д-р Явор Пукалски, ортопед-травматолог в отделението по Детска ортопедия и травматология в УМБАЛСМ "Пирогов".

Цялото лято на 2020 година Веселин Бисерински прекарва в "Пирогов", направени са му серия от операции.

"Аз лично приех този случай като мое собствено дете. Успяхме да постигнем оптималното за него, така че още на първата година започна да ходи на плуване. Дори сърф започна да кара миналата година лятото. Тогава нямаше още една година от самия инцидент. Ние бяхме също учудени, но това е огромен успех", споделя кинезитерапевтът д-р Ана Николова от студио "Физиопилатес".

Вижте филма на Миглена Георгиева във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 2 години

До 7Ако не знаеш това е високоспециализиран труд и голяма отговорност и струва много пари.А отделно консумативите.Ако си ходил там като *** щото всички са ти длъжни може и да не си получил най- доброто.Учил недоучил човек това не може да го разбере.

18

Анонимен

преди 2 години

Единственото хубаво на Пирогов е, че в отсрещната сграда е щаба на НАТО и с нетърпение чакам тая болница да бъде изпарена!

17

Анонимен

преди 2 години

до 15 - съжалявам за загубата ти... все пак се замисли че тези хора там се опитват да спасяват живот и ние не сме лекари (може би ти си) но аз не мога да кажа лично кое е правилно и грешно лечение. За ковид хората си го казаха най добрата превенция за старите хора е да се ваксинират. Аз загубих няколко близки роднини защото в БГ се шири масова дезинформация по въпроса. Знам че е болезнена тема, но ако и твоя случай е такъв моля да го споделиш с другите...

fallback