Снимка: Dnes.bg, архив
fallback

Увеличение на дохода на домакинството за последните 12 месеца са отбелязали 29.8% от участвалите в анкетата на НСИ, проведена в периода октомври - декември 2021 г.

Като основни причини за увеличението на дохода са посочени увеличението на социалните помощи - за 34.0% от лицата, и индексирането/преизчисляването на заплатата - за 24.3% от лицата.

Намаление на доходите за последните 12 месеца посочват 8.4% от лицата. За 29.7% от лицата с намален домакински доход основната причина за това е намаляване на работното време, надницата или заплатата, а за 20.2% - загубване на работа/безработица/фалит на собствена фирма.

 Сред лицата с намалени доходи най-голям е делът на тези, на които се е наложило да ограничат разходите си за храна, облекло, пътуване или други потребителски стоки и услуги - 53.9%, а 17.2% са използвали натрупани спестявания, за да компенсират намаляването на дохода.

Най-голям е делът на лицата, за които доходите на домакинството през последните 12 месеца са останали почти без промяна – 61.8%.

Повече от 2/3 от българите твърдят, че изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи. С известни затруднения са 37.1% от лицата, 26.6% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 11.9% - като много трудно. От друга страна, 20.2% от лицата относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи, а едва 4.2% не изпитват затруднения.

Независимо от промените в доходите близо половината от лицата в домакинствата (48.7%) не могат да си позволят да посрещнат със собствени средства неочаквани разходи в размер до 370 лева, колкото е размерът на линията на бедност.

13.7% от лицата в домакинствата са имали през предходното тримесечие финансови затруднения при плащането навреме на заем/ипотека/наем/жилищни разходи за основното жилище.

Средната удовлетвореност на лицата на 16 и повече години от финансовото положение на домакинствата им, измерена по скала от 0 до 10, е 4.61. Равнището на доходите влияе върху общата удовлетвореност от финансовото положение. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на лицата е 6.17, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи удовлетвореността на лицата от финансовото положение е 2.89.

Общата удовлетвореност от живота средно за анкетираните лица е 5.85, измерена по същата скала от 0 до 10. По отношение на удовлетвореността от личните взаимоотношения със семейството, приятелите, съседите, колегите анкетираните лица дават относително висока оценка - 7.18.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

166

ПроСоТо

преди 2 години

...та за много от тях въпроса опира до храна,или отопление?...Да не споменавам,че в сравнение с нас 90 процента от тях са бедняци,защото нямат собствени жилища,а живеят под наем..Така че стига с балканския ви КВИЧ!

165

ПроСоТо

преди 2 години

М/у другото за тия,които смятат че сме много зле:..-Във Великата Британия,например,в Лондон и по-голямите градове, пред магазините най-редовно "цъфват" така наречените "Фуудбанк"..-Кошници,на които има списък от какви продукти се нуждае БЕДНОТИЯТА в града..И милостивите персони просто купуват и подаряват нужното..ДВЕ ТРЕТИ от поданиците на Н. В. живеят под прага на бедността,разбира се,ЗА ТЕХНИТЕ стандарти..."Тунжата" там е 4.2 лв,а газа поскъпна със 101 процента.За много въпроса опира до:-Храна

164

Анонимен

преди 2 години

Нема пари за скара за бира за по 3 котий цигари за нови анцуци за маркови маратонки за бело савсем и само некви грозотий

fallback