Снимка: Bulgaria ON AIR

"Полимерите са вещества съставени от макромолекули. Те имат различен състав, структура, свойства и затова намират приложение в редица материали - пластмасите, гумата, лепилата, боите. Целта на полимерите е да се подобни ефективността при определена терапия", заяви директорът на ИП-БАН проф. Петър Петров в студиото на "България сутрин".

По думите на главния асистент в Института по полимери към БАН доц. Наталия Мончева по този начин би се подобрила ефективността на лекарствата.

"Целта на науката е не да лекува пациентите, а да подпомага решаването на проблеми. Голяма част от веществата, които имат противотуморно действие, попадайки в човешкия организъм, тяхната бионаличност е много ниска. С помощта на тези полимерни наноносители ние се опитваме да подобрим тяхната активност, за да могат те да се инжектират в кръвния поток", посочи проф. Петър Петров.   

Доц. Мончева каза пред Bulgaria ON AIR, че в Института правят нановлакна, които се използват при заболяване на кожата.

"Отделно имат антибактериални свойства", допълни тя.

"Прополисът съдържа над 50 активни вещества в състава си. По-голямата част от тях са водно неразтворими, затова голяма част от продуктите на пазара представляват клеева тинктура. С помощта на полимера ние успяхме да го разтворим във водна среда и премахнахме съдържанието на метанол", изтъкна проф. Петров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase