Снимка: БГНЕС
fallback

Министерството на външните работи е в непрекъснат контакт с блокираните моряци на корабите "Рожен" и "Царевна". Това заяви за "Хоризонт" на БНР ръководителят на кризисния щаб за Украйна към Министерството на външните работи Антон Марков. По думите му още на 15 март е подадена информация до посолството ни в Лондон, което е акредитирано към Международната морска организация. Работи се по варианти за евакуация от Мариупол или по суша, или по море, но към момента това е неъвзможно, обясни Марков:

"Те не могат да тръгнат, защото пристанището е минирано, има взривен кораб на входа и трябва да се почисти, за да могат да излезнат, но това не значи, че се решава въпроса, защото излизайки в Азовско море, те трябва да минат през Керченския пролив, където руснаците държат затворен пролива и не пускат никакво движение".
Обмисля се и вариант нашите сънародници да бъдат изтегени с хуманитарния коридор от Мариупол, който се организира съвместно от Франция, Гърция и Турция:

"То е възможно, стига да се осъществи този "зелен коридор". Ние сме и в постоянен контакт с гръцките колеги и техния кризисен център, така че при развитие на обстоятелствата, разбира се, че ще се опитаме да се възползваме, стига да искат да слезнат от кораба нашите моряци".

От 17 българи на борда на кораба Царевна само един е изявил желание да бъде изтеглен от страната, други двама обмислят: "Не мога да кажа защо техните съпруги се оплакват, при условие, че самите хора не са решили да се изтеглят. Разбирам ги. Тежко им е, естествено, но хората, които са пожелали да слезнат на този етап, изключая един, който е в Мариупол, всичките са свалени и вече са си в България, шест човека".

По-рано днес премиерът Петков заяви във Фейсбук, че правителството няма да предприема евакуация на екипажите, докато ситуацията не предполага безопасното й провеждане, а моряците имат храна.

Съпругата на един от моряците, Катерина Димова, заяви:

"Корабът е вече с щети от няколко дни. Има пукнати стъкла, дупки по самия обков на кораба. Писахме множество писма до Външното министерство, до Министерството на транспорта. Други писаха и до президента. Една част от тези писма не получиха никакъв отговор, така че ние си оставаме чакайки и надявайки се тези хора да оцелеят по някакво чудо".

Кирил Петков отговори, че правителството е в постоянен контакт с екипажите, блокирани в Мариупол и Черноморск и като премиер има задължение да осигури извеждането на тези хора по безопасен начин.

"Няма да поема риск от взрив на морска мина или обстрел на нашите съграждани, особено когато те все още имат храна. Всичко друго е грозен ПР“, е позицията на министър-председателя във Фейсбук.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

58

Dinosaurus

преди 2 години

Копейкин пропусна да укори президента и за нетолерантност към "сирийските" емигранти, шото и там Русия е окупатор, ама пропагандата пак обвинява САЩ. Сега пък Украйна ползвала "корабите за щит"! Може би и мините по българското крайбрежие са украински? Ми що не отиде да целува з**ика на Путин в Русия, а ходи в Украйна тоя нацист? Може би да помага за денацизацията?

57

Анонимен

преди 2 години

Интересно защо Украйна трябва да даде разрешение на българските кораби като пристанището в Мариупол е в руски ръце от един месец. Тия работи само Копейкин може да ги обясни разбира се и русофилите като него.

56

Анонимен

преди 2 години

Копейкин ако нямаше черен печат щеше да прекара корабите през минните полета ама сега няма как да стане без да рискува живота на фашистката партия Възраждане. Поради този черен печат сега му е останало само един полезен ход в полза на Русия, да събере роднините на моряците и да ги насъсква срещу Украйна.

fallback