Снимка: БГНЕС
fallback

Близо 50% от жените у нас работят в нископлатени отрасли, като получават от 900 до 1250 лева. Това е с 25% по-ниско от средното за страната. Данните бяха изнесени на дискусионен форум "Равнопоставеност на половете на работното място в условията на Ковид-19 пандемия".

Форумът се организира от КНСБ в партньорство с Комисията за равнопоставеността, семейството, жените и децата към Конфедерацията и Фондация „Фридрих Еберт“.

По думите на зам.-директора на Института по социални и синдикални изследвания Виолета Иванова заетостта на мъжете доминира в две от трите най-високо платени икономически дейности, а различията в заплащането се запазват на високи нива.

Обратно, заетостта на жените преобладава в две от трите най-ниско платени икономически дейности, при това с по-ниска работна залата от тази на мъжете "Хотелиерство и ресторантьорство", "Култура, спорт и развлечение".  Там, където доминира женската заетост, като "Хотелиерство и ресторантьорство", отново заплатата на жените е по-ниска от тази на мъжете - с 246 лева.

В отрасъл "Професионална дейност и научни изследвания" с 634 лева е по-ниска работната заплата на жените от тази на мъжете, а наетите в този отрасъл жени са около 60 процента.

Според Виолета Иванова неефективното търсене на решения по тези проблеми води до феминизиране на бедността и загуба за икономиката, както от увеличение на разходите на социалните фондове, така и от пропуснати ползи от неефективното използване на трудовия потенциал, предаде БТА.

Разликата в заплащането води и до разлика в пенсиите, обезщетенията. В пенсиите разликата средно за ЕС е около 30 процента, а в България е около 23,7 на сто, като пенсията на жените през 2020 година е по-ниска с близо 129 лева от тази на мъжете, каза Виолета Иванова. През годините тази разлика се задълбочава.

Според нея това води до изпадане в риск от бедност и социално изключване - 53% от жените пенсионери живеят в риск от бедност и социално изключване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

57

До 62

преди 2 години

Не е така както си го мислиш за жените. Лошо възпитание и култура учат ги от малки момичета как трябва да бъдат издържани с пари и имоти напълно осигурявани от мъжете. Има много безотговорни жени, които са на свободна практика раждат някакви деца и си търсят мъже да ги издържат и смятат че всички са им длъжни. Жените могат да работят и тежък физически труд не им пречи биологията толкова за това.

56

Анонимен

преди 2 години

В България за ум не се плаща. Това е установим факт. ШофЕрите, строителите и общаците вземат повече от учители, счетоводители и инжинери. Изключение правят ИТ-тата, ама на тях не им плащат българи. Та, за горепосочените бачкатори се изисква физическа сила, нещо което независимо от дисни филмите, жените нямат. Краен резултат, жените вземат по-малко. Това не е сексизъм а напълно скапан пазар на труда и работодатели недостойни за названието.

55

Бум на златотърсачки

преди 2 години

Самотни палави майки въртят нон стоп сайтовете за запознанства хващат всякакви балъци мъже за любовници да са поне 7 мъже от които жената да получава пари и услуги и то на тъмно доходите в брой пачки пачки жената не плаща данъци и никъде не ги регистрира като солидни приходи.

fallback