Снимка: Dnes.bg, архив
fallback

В проекта за Бюджет 2022 няма адекватни мерки срещу растящата инфлация, а заложеният ръст на брутния вътрешен продукт е твърде завишен. Около тази теза се обединиха  икономистите Мика Зайкова и Георги Вулджев пред БНТ.

Според Зайкова заложения ръст на доходите няма да надскочи повишението на цените, защото продуктовата инфлация расте главоломно.

"Ако държавата се управляваше като фирма, пак щеше да има някакъв резултат, ама се управлява нещо като нищо", каза Зайкова.

"В тоя бюджет, там са сложили за всекиго по нещо – особено в социалната сфера, ама това "по нещо" не решава въпроса. И аз мисля като господин Стив Ханке, че ръстът и достигането на БВП от 143 млрд. просто няма да се случи, защото инфлацията расте, има затруднения в доставките. Така наречените "инвестиции", които там са предвидили, част от тях са от Плана за възстановяване, който още не е одобрен и тези пари я дойдат, я не до края на годината", посочи тя.

Георги Вулджев заяви, че според него не е изгодно в момента да се тегли допълнителен заем, защото световната тенденция върви към покачване на лихвите.

"Най-големият проблем е, че се залагат изключително големи капиталови разходи - двойно повече, отколкото държавата ни някога е харчила. Лихвите в този момент ще растат и не трябва да се взима нов дълг. Ние не реално не изплащаме стария дълг, а го рефинансираме с по-скъп дълг", каза Вулджев.

Двамата икономисти са категорични, че у нас трябва да се въведе диференцирано ДДС от под 10% върху храните.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Имало е

преди 2 години

повишаване на доходите?!?

17

?!?!?!

преди 2 години

ДДС 10% и надолу за храните ... Значение има ли, след като тези цени на храните си растат правопропорционално с годинките ...

16

Анонимен

преди 2 години

Имат пари хората , броиха ми 300000 хилки за панелката във Вазо в купих си апартаментче в провинцията за 50 хилки и си оправих старините

fallback