fallback

Пенсионерите очакват по-справедливи пенсии, работещите - по-високи заплати, а домакинствата - по-ниски сметки за ток и парно. В момента политиците търсят решение и на кризите отвъд границата - в Украйна и Северна Македония.

"Проблемите на хората започват в момента, в който са отдали своя вот по време на избори. Там спират обещанията. Би трябвало политиците да започнат да изпълняват ангажиментите, които са поели. Ние започваме да битуваме отново в своята среда, отчитайки обаче все по-нарастващите сметки, с които сме задължени да се справяме. Онова, за което ние мислим, е малко по-различно от онова, за което политиците мислят от деня след изборите", заяви политологът проф. Росен Стоянов в студиото на "България сутрин".

Според него пресечна точка на дневния ред на политиците и на гражданите може би има, но има и много разминавания.

"От средата на 90-те думата "инфлация" винаги е била по-плашеща от думата "корупция". На социално ниво инфлацията е нещо, което е доста по-притеснително, корупцията продължава да се вижда като абстракция", посочи доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации пред Bulgaria ON AIR.

Според проф. Стоянов в стабилно общество - такова с качество на живот и стандарт, обикновено хората не се интересуват от това кой е президентът или премиерът. Хората съставят план за собствения си живот, а политиците са задължени да изпълняват определени функции.

"В момента тече "овладяване". Правителството няма 100 дни, няма и половин час. Инфлацията, цените, проблемите с веригите на доставка, икономическите проблеми, Ковид кризата, ниската ваксинация - това са все реални проблеми, с които правителството трябва да започне работа от първия ден", изтъкна той.

Събеседниците коментираха и увеличението на заплатите на депутатите и как това се възприема в обществото.

"Депутатите се научиха, че обяснението за това ще бъде формално, че се налага - след като в закона го пише, те са принудени да вземат повече пари. Това е формален акт, не би трябвало да му обръщаме внимание, ако личният им морал и етиката ги самозадължат да правят много повече именно поради тази причина", отбеляза проф. Стоянов.

За корупцията и списъците с конкретни имена, които Петков предостави на прокуратурата, политологът каза: "Този ход на новото правителство не бих определил като прагматично политическо усилие. Това е по-скоро, според тях, ефективна публичност. Публичност, която трябваше да насочи прожекторите към дадена тема, да доведе нещата до абсурд".

А дали новата коалиция ще издържи 4 години, гостите в студиото са категорични - ако проблемите ескалират, управлението най-вероятно няма да издържи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

58

Анонимен

преди 2 години

До 72 Навсякъде назначиха техни хора, за да могат да крадат без да се притесняват, че някой може да ги издаде.

57

Анонимен

преди 2 години

До Анонимен Орешарски и БСП се свалиха сами като предложиха Пеевски за председател на ДАНС, а и не разбират от държавно управление.

56

Тракиец

преди 2 години

Споко те Кокорчо и простия Киро ще ви оправят.Сега теглим още 10 милиарда и раздаваме на пенсионери и ***,пак народа да чака.

fallback