В България стартира пилотна програма за проследяване на недоносени бебета до една година. 
 
Специалистът по ранна детска интервенция Маргарита Габровска изтъкна, че у нас все още няма създаден регистър на недоносените бебета.
 
"Проследяването е необходимо, тъй като е ясно, че недоносеното бебе се ражда с недоразвити органи и системи. Като цяло има нужда от проследяване както на здравословното си развитие, така и на развитието си от гледна точка образователни умения и цялостно развитие", каза тя в ефира на Bulgaria ON AIR
 
Световните препоръки са недоносените бебета да се проследяват в рамките на поне първите три години. 
 
"Това, което ние се опитваме да стартираме като умален проект в "Център малки чудеса" към фондацията "Нашите недоносени деца", е да проследим поне една група деца в периода 0-1 година. И то такива от семейства със затруднено финансово положение, където проблемът е двоен - достъпът до специалисти от една страна и възможността да си заплатят консултациите от друга. За да може след това да имаме допълнителни данни, които да използваме за разговор с Министерството на здравеопазването от гледна точка потребностите на тези деца", обясни специалистът.
 
Габровска подчерта, че е необходимо да се обръща внимание на децата в най-ранната възраст.
 
"Има изследване в България относно това как проследяването на бременността и дори инвестирането в това впоследствие намалява риска от преждевременно раждане и от усложнения при бебето и майката. При недоносените деца ситуацията е подобна - необходимо е да бъде осигурена този минимален праг на грижа", заяви тя.
 
Гледайте целия разговор във видеото. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase