Първокласниците ще трябва да носят раници, тежащи по пет-шест килограма на гърба си всеки ден. Децата имат общо седем задължителни буквара, три от тях се слагат в раницата всеки ден и вървят с учебна тетрадка. 
 
"Последствията няма да са тежки деформации на гръбначния стълб, но за тези малки деца това си е тежък багаж. Умората на гръбнака, неправилната стойка би довела до леки позиционни деформации. Тежко заболяване няма причина да се отключи – нужно е предразположение и/или генетичен фактор", обясни пред Bulgaria ON AIR хирургът ортопед в Клиника по ортопедия и травматология към МБАЛ "Токуда Болница София" д-р Евгени Влаев.
 
"Раницата трябва да е прилепнала по целия гръб и да му е удобно на детето. Не трябва да се усеща болка по гърба", категоричен е ортопедът.
 
Дистанционното обучение пък принуди децата да прекарват и повече време пред компютъра. 
 
"Вкъщи няма достатъчно добри условия, няма добра ергономика на учебното място. Детето може да стои легнало, може да стои неправилно на стол или диван, което в училищата е изчистено с ученическите чинове. Това подобно води до асиметрично натоварване на гърба, а това от своя страна може да доведе до дискомфорт при децата – болка, мускулни спазми и тонусът им да се промени", изтъкна ортопедът.
 
Той е категоричен, че детето трябва да се наблюдава и от родителите, и от учителите за промяна на походката и белези за деформация.
 
"Ако говорим за заболяването сколиоза, белезите са следните: промяна във височината на раменете, промяна в хоризонтала на таза, синдромът на лошо скроената количка", посочи д-р Влаев и поясни, че симптоми са видими най-често при 9- и 10-годишните.
 
Той съветва родителите е раниците да са по-леки, доколкото е възможно, да бъдат симетрично разположени и с две рамки за двете рамена.
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase