Снимка: БГНЕС
fallback

Електронната преброителна карта съдържа въпроси в четири основни раздела – адрес, жилище, домакинство и население. Петият раздел – временно присъстващи лица, се попълва единствено в случай, че по време на преброяването в жилището има хора, които обичайно не живеят там – например гости за няколко дни.

Образец на картата в хартиения й вариант можете да видите на следния линк тук. Електронната карта съдържа същите въпроси, с изключение на информацията за сградата.

С една преброителна карта се брои едно жилище и всички хора, които обичайно живеят в него. Повечето въпроси са затворени – отбелязва се само верният отговор.

Събират се данни какво е жилището – държавно, общинско или частно, колко е неговата площ и колко стаи има, дали има изолация и енергоспестяваща дограма, достъпно ли е за хора, които са трудно подвижни и т.н. Разделът за жилището се попълва без значение дали сте негов собственик, наемател или ползвател.

В следващия раздел се попълва информация за броя на лицата и домакинствата, които обитават жилището. Домакинство може да бъде едно лице, което живее само или повече лица, които живеят заедно и имат общ бюджет. В едно жилище може да има повече от едно домакинство, например двама студенти, които живеят в един апартамент, но нямат общи разходи.

Трябва да попълните данни и за всяко едно лице в жилището. Добре е да започнете с главата на домакинството или друго пълнолетно лице. Попълват се имената на хората и техните ЕГН, трябва да се определят отношенията на всеки към всеки в рамките на домакинството  – напр. ако в едно жилище живеят семейство с две деца и баба, и ако глава на домакинството е мъжът, отношението на жена му към него е съпруга, на децата – син/дъщеря, на бабата – родител (ако му е майка) или друго неродствено лице (ако му е тъща).

Следват въпроси за етническа принадлежност, майчин език, религия. При отговорите на тези въпроси човек се самоопределя. Има и възможност да посочи „не мога да определя“ или „не желая да отговоря“. В този раздел е и информацията дали учите и работите, къде и какво работите, как се придвижвате до училището или работното си място.

Всички данни, които попълвате в преброителната карта, са защитени и по закон могат да се използват само за статистически цели, не се предоставят на други институции и не могат да бъдат използвани за доказателство в съда.

Как да попълните сам електронната карта, можете да видите във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

79

Анонимен

преди 2 години

Къде работя? - НАП и НОИ много добре знаят къде работя, имам си трудов договор и внасям осигуровки по него. На кого е жилището и колко кв. е? - Има си кадастър и в общината има план на населеното място и на моята къща - т.е. който трябва да знае, има го и го знае. Дали имам кола - в общината го знаят, нали плащам данъци. В КАТ знаят, нали карам и има камери - снимат ГО, ВИнетка, рег. табели. Т.е. който трябва - знае дали имам кола. Данни НЕ ДАВАМ на никой онлайн или дошъл на вратата ми.

78

Анонимен

преди 2 години

"160 лв. глоба ако не сме се преброили онлайн или изгоним анкетьор" - тва по БТВ са го говорили оня ден. Ама окей, аз ще платя 160 лв. и вече ще съм преброен, но лични данни не давам на никой. Само като ме глобят, ще искам и касова бележка какво точно съм платил и на кого.

77

Уважението

преди 2 години

между държавата и нейните граждани е взаимен процес. Бил го казал Бисмарк, знам ли?Но след два провалени парламента, некадърност и хулиганско поведение на най-високо равнище, ИЧ НЕ МЕ ТЪРСЕТЕ ЗА ПРЕБРОЯВАНЕ!А такива административни процедури ги е имало още от рождението на Христа

fallback