fallback
През второто тримесечие на годината е отчетен рекорден ръст от 9,6% на Брутния вътрешен продукт. Това сочат данни на Националния статистически институт. 
 
На какво се дължи този ръст и как се движат нивата на безработица у нас?
 
"Преди да кажем, че този ръст е впечатляващ, трябва да погледнем през предходната година по какъв начин са се движили нещата. Миналата година спадът на БВП е също впечатляващ. От второто тримесечие на 2020 г. имаме 4 поредни тримесечия спад на БВП. Второто тримесечие е с 8,5%, а третото и четвъртото спадат с по около 5%. През първото тримесечие на тази година също имаме спад на БВП с 0,5%. Има определена специфика на тази криза, която сега изживяваме", заяви пред Bulgaria ON AIR икономистът проф. Гарабед Минасян.
 
Той посочи, че активите са тук - ресторантите, хотелите, стадионите, концертните зали - всичко е тук, но те не се посещават толкова много поради спецификата на COVID-19.
 
"За разлика от 2008 г., когато имахме обезценяване на стойности и относително обедняване, възстановяването беше много трудно. Сега имаме спад поради ограничение на потреблението. В момента, в който се почувства облекчаване на здравословното състояние, ситуацията ще се нормализира. Колкото по-надолу спадаме, толкова и възстановяването ще бъде високо", подчерта проф. Минасян.
 
Експертът допълни, че доходите на домакинствата надвишават разходите с около 13-14%.
 
"Бяха публикувани данни за домакинските бюджети - за приходите и за разходите. Картината е интересна. Като погледнем предходните 10 години, ще видим, че доходите на населението при домакинските бюджети превишават разходите. Имаме съществена промяна през 2020 г. - доходите продължават да растат, но разходите спират да се увеличават. Разликата между доходите и разходите расте. Това означава, че са раздадени пари, които нямат стоково покритие. Натрупват се парични запаси в населението, които не се изразходват. Това представлява някаква ликвидна бомба", обясни проф. Минасян.
 
По думите на икономиста има натрупани пари, които стоят в населението и вероятно в някакъв момент ще излязат на пазара, а цените ще започнат да се вдигат.
 
Проф. Минасян обясни, че повишаването на безработицата у нас е знак, че нещата в икономиката не вървят добре.
 
"Възстановяването на икономиката е поради възстановяване на навиците на населението. Ние тръгнахме по ресторантите, по плажовете. За първи път от десетилетия всичко по Черноморието е заето. Всичко, което работи, работи активно", изтъкна той.
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

43

г-н. Винету

преди 1 година

Целта е да им вземат всичките парици че разбраха, че българина има събрани малко пари по банките

42

бедния българин

преди 2 години

селата са обезлюдени, само тези около градовете на радиус от 7, 8 км има хора. Малките градове няма производство само служители на държавна хранилка.. малкото останали предприятия работят хора на по 50 + години. средните градове се държат, но и от там се махат хора производството замира и там. Младите бягат в големите градове а от там в чужбина

41

Анонимен

преди 2 години

Ако някой има заделени пари, то той ги е заделил от залъка си, за да може да оцелее при следващите престъпни управленци, които ще го оставят без работа ! От 30 години е така !

fallback