Методологията, по която се определя линията на бедност в България, ще се уеднакви с тази, която е използвана в изследването на Евростат "Статистика на доходите и условията на живот". 
 
Това предвиждат промени, които бяха одобрени от правителството вчера. Така линията на бедност у нас ще стане 413 лв. вместо 369 лв. 
 
"Новата линия на бедност чак да промени живота ни – надали. Тя се изчислява като 60% от медианния общ еквивалентен нетен доход на член на домакинство и от тази година, на база на приетото постановление, по този начин ще се изчислява линията на бедност и в нашата страна", обясни в ефира на Bulgaria ON AIR преподавателят в УНСС проф. Любомир Стефанов. 
 
Проф. Стефанов отбеляза две особености, които присъстват в европейската методика: линията не бедност за следващата година не може да бъде по-ниска от предишната и другото е, че министърът на труда и социалната политика, на базата на оценка на индикаторите за заетост и БВП, може да направи евентуална корекция.
 
"Всъщност сегашното предложение за линия на бедност за 2022 г. е с намесата на министъра (Гълъб Донев, бел. ред.) и е линията на бедност на база данни от 2018 г., получени пред 2019 г.", поясни преподавателят.
 
Според проф. Стефанов корекцията не е закъсняла, но ще даде своето отражение върху разходите на държавния бюджет.
 
"Отражение ще усетят и хората с увреждания, и получаващите различни социални помощи. Справедливостта е известно условно понятие, всъщност става дума за въвеждането на едни ясни правила. Като страна членка приемаме правила и приемаме линията на бедност, която е установена за страните от ЕС", посочи преподавателят.
 
"Мисля, че приемането на европейската методика, по която се определя линията на бедност, е стъпка в правилната посока и така трябва да бъде", категоричен е проф. Стефанов.
 
Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase