Снимка: Димитър Кьосемарлиев
fallback

Според Българския хелзинкски комитет (БХК) водещи международни стандарти допускат промяна на данните за пол.

БХК внесе в Конституционния съд становище по к.д. № 6/2021 г., образувано по искане за нормативно тълкуване на понятието за пол в Конституцията, което по-рано тази година бе отправено от Върховния касационен съд (ВКС).

Повод за искането на ВКС е тълкувателно дело, образувано поради противоречива съдебна практика по заведени дела.

Според БХК биологичното естество на пола не се ограничава единствено до хромозомния и гениталния пол, а и до други проявления, които по много причини и в различни случаи могат да не съответстват помежду си. В позицията си БХК обяснява, че има разлика "между психичния пол и физическите проявления на пола".

"Водещите международни медицински стандарти по отношение на подобряване на положението и здравето на засегнатите групи също предписват допускане на промяна на имената и данните за пол в актовете за гражданско състояние и документите за самоличност на такива хора. Същите са и стандартите в практиката на Европейския съд по правата на човека, както и на Съда на Европейския съюз и Върховния съд на САЩ", пише в становището им.

БХК иска понятието за пол в Конституцията да се разбира като включващо всички аспекти, включително психичния пол.

В края на становището те настояват Конституцията да отговаря на променящите се обществени потребности и развитието на науката, в противен случаи държавата ни щяла ще бъде в нарушение спрямо международните договори.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

128

Анонимен

преди 2 години

Кое ви притесняват повече, това, че една жена иска да се пише мъж, или това, че един мъж иска да се пише жена? От кое се отвращавате повече вие всички тук, от "мъжкото момиче", което си играе с камиончета и с пистолетчета, или от "малкия женчо", който си оправя ластика на оцветенната с акварел косичка? А може би и от двете?

127

Анонимен

преди 2 години

На тия псиxapu , вместо да им наденете усмирителни ризи и да ги пратите в онези тихите заведения , им давате трибуна да ни пробутват и3врате-ните си схеми !

126

Анонимен

преди 2 години

Тезата на БХК се базира на хипотезата, че са налице променени обществени потребности. Може ли да покажат доказателства за подкрепа на тази хипотеза? Защото в Германия откакто въведоха възможността да се пишеш с diverse в паспорта, при 82 милиона население под 300 души се възползваха от тази възможност. Тоест ние в България при 7 милиона заради няколко десетки души ли ще си сменяме конституцията?

fallback