Снимка: БГНЕС
fallback

Международната програма „Син флаг”, която обследва крайбрежни дестинации по цял свят, определи 13 плажа по родното Черноморие като най-чисти и безопасни за летния туристически сезон.

„Син флаг” - това е една екологична награда. Екологичен етикет, който свидетелства, че плажовете се управляват екологосъобразно, налични са съответните съоръжения, предоставят се удобства за хора с увреждания и средата се запазва за идните поколения”, обясни председателят на движение „Син флаг” инж. Станимир Георгиев пред NOVA.

„Това е един позитивен сигнал, защото идва от международна фондация. Първенец по такива сертифицирани плажове и пристанища е Испания, на второ място е Гърция, на трето - Турция. След това се нареждат Италия и Франция. Там има стотици такива плажове, което означава, че този сертификат е познат на потребителите и когато една страна, нейното крайбрежие и съответните плажове, имат този символ в рекламните материали - това е един допълнителен сигнал за здравословност и екологичност на предлаганите услуги”, допълни членът на УС на Варненската туристическа камара проф. Стоян Маринов.

Международната оценка „Син флаг” се поставя по четири основни групи критерия: „Екологична информация и образование, качество на морската вода, екологосъобразно управление и безопасност и услуги”, поясни Георгиев.  

 Плажът на „Златни пясъци”, „Слънчев ден”, Свети Влас, източният плаж на Поморие, „Дюни”, „Дюни-юг” и „Аркутино” са сред българските, които ще носят отличителния знак за качество. В списъка за тази година влизат още трите плажа на „Слънчев бряг”, южният плаж на Несебър,  централният на Созопол и Харманите.

„За всички туристи е добре и прави много добро впечатление, когато плажът е чист, добре поддържан и подреден. „Слънчев бряг” има „Син флаг” - това са неща, които имат значение за туристите”, каза членът на УС на „Съюза на собствениците” в „Слънчев бряг” Тодор Пастармаджиев.

„Ние сме в непрекъсната комуникация и в много добро сътрудничество и взаимодействие с концесионерите на плажа. Това, което виждаме от тях, както миналата година, така и тази - спазени са абсолютно всички препоръки на здравното министерство, всички мерки, които бяха указани за разполагане на плажни принадлежности, за поддържане на чистотата, дезинфекция. От тази гледна точка мисля, че нашите туристи могат да бъдат съвсем спокойни”, добави той.

За този сезон Министерският съвет прие решение да предложи на концесионерите да намалят  цените на чадърите и шезлонгите. Стопаните на плажове, които желаят да се включат, следва да поемат задължение да намалят цените на плажните принадлежности с от 50% до 100%, вследствие на което концесионната им такса ще бъде намалена със същия процент.

„Всеки концесионер ще решава сам за себе си. Сигурно някои ще ги намалят, други може би ще предложат безплатни чадъри и шезлонги, разчитайки на заведенията, които имат на плажа, за да могат да реализират приходи, поясни членът на УС на Варненска туристическа камара проф. Стоян Маринов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Анонимен

преди 2 години

Балъците свършиха, 100 флага да сложите пак сте 100 г. след Гърция и Турция. За Испания и др. няма смисъл да говорим...

27

Хемус

преди 2 години

Господине да ме прощавате,нищо лично,но е привилегия да си роден край морето!

26

до Хемус

преди 2 години

Може да ходят цветни не съм запознат,от София съм.Навремето когато ходех на Черно море,имаше рибарски корабчета,които доставяха жива цаца до едни капанчета на брега.Още мърдаше докато я сипваха да я пържат.Имаше и скариди и попчета,всичко прясно уловено.Отдавна не е така момко,за съжаление.....

fallback