Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Бизнесът отново изпитва глад за работници. Броят на обявите за работа през април достига нивата от преди началото на коронакризата у нас, показва анализ на платформа за търсене на работа.

Спрямо месец март ръстът на предложенията за работа през април е 21%, а ако вземем за изходна база ситуацията от преди една година (април 2020 г.), то предложенията за работа са със 155% повече, съобщи „Труд“.

Oще по темата

Търсенето на кадри расте във всички сектори. След възстановяването на дейността на заведенията за хранене и развлечение и с наближаването на лятото, логично, най-много работници се търсят в хотелиерството и ресторантьорството. В бранша новите обяви за работа през април са били почти двойно повече (ръст от 95%) спрямо предходния месец март. Най-търсени са работници за кухня и обслужващ персонал - сервитьори.

Локдаунът от март 2021 г. нямаше съкрушителния ефект при търсенето на нови кадри, както беше при първия локдаун от март-април 2020 г. Причини за това, според анализа, са адаптацията на бизнеса към работа в условията на COVID-19, възстановените дейности на обектите за хранене и развлечения, наближаващият туристически сезон и, не на последно място, продължаващият икономически ръст в редица сектори като ИТ, аутсорсинг, търговия и продажби и др., обясняват авторите на анализа.

След туризма, най-много кадри се търсят в “Търговия и продажби” с 21% ръст, а на трето - “Административни дейности” с 13,4% ръст. Те са следвани от секторите “Логистика и транспорт” (ръст 12,8%), “Производство” (ръст 10%) и “Счетоводство, одит, финанси” (ръст 9%).

Във всеки един от водещите областни градове ръстът на обявите през април спрямо март е двуцифрен, като най-голям е в Бургас - 39% и Варна - 33%, като причината е предстоящият летен сезон. Очакванията ни са нивата на обявите да се задържат в тези си граници, без рискове от внезапни спадове, прогнозират авторите на анализа.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

116

до избор

преди 2 години

Ти ако знаеш само Лидъл и Кауфлад, то има и много други дето са уж вериги. Провери примерно в магазин 345, какво дават на хората и на колко ги осигуряват. В кварталните магазинчета в повечето случаи си работят фамилно. Не само хранителните магазини осигуряват на минимална, магазините за цигари и алкохол, фирмите за дограма и мн. мн. други.

115

манолов

преди 2 години

"Ръстът" е в сравнение с миналата година, когато наемането, извън държавно-общинския сектор, беше мъртво. Още не е достигнато нивото от преди короната. Наемат се главно СЛУЖИТЕЛКИ, 18 - 30 г., като основните критерии са да са нечии или дащни, или поне да могат да работят с Excel, евентуално - Outlook (май вече не), или пък с Trados и подобни - за езиковата сфера. А "бизнесът" в Родината е главно като този на снимката, плюс муждународни превози - шофьорчета и диспечерки-"логистички" с компютър.

114

манолов

преди 2 години

До "тука":Не нося шапка, а "програмистът" за мен е епохално надценен. IT са ОБСЛУЖВАЩА, а НЕ ПРОИЗВОДСТВЕНА, НИТО ДЕЛОВА дейност. Програмистите, уж най-квалифицирани в сектора, са си компютърно-комуникационни ОНАНИСТИ. Плащат им луди пари некадърни "миринджеи", защото нито им разбират от работата и триковете, нито пък от СМИСЪЛА й. Ще кажа в заключение, че до днес НЕ съм видял IT-"специалист" да свърши работа от първи път - все поправки, оптимизации, настройки, помощ от НЕ-IT люде и пр.

fallback