Снимка: Dnes.bg, архив
fallback

Фирми с над 5 процента разлика в заплащането между мъжете и жените да не се допускат до участие в обществени поръчки. За това настоява КНСБ в започналата съгласувателна процедура между социалното министерство, бизнеса и синдикатите за Директивата за равно заплащане между мъжете и жените и за прозрачност в заплащането.

Министерството проучва необходимостта от промени в българското трудово законодателство във връзка с разпоредбите на директивата.

От КНСБ настояват за редица промени в директивата. Така например, в момента се предвижда само големи фирми с над 250 души персонал да докладват ежегодно за разликите в заплащането, коментира националният секретар на синдиката Величка Микова пред БНР.

„В България знаем, че предприятията с над 250 работници и служители осигуряват едва една четвърт от работните места на пазара на труда. Това означава, че директивата няма да бъде достатъчно ефективна. В този смисъл ние настояваме директивата да бъде преработена и да се включат като задължителни да докладват за системите на заплащане и за равенството на заплащането, включително и за фирми, които са с персонал под 250 служители“, посочи тя.

Микова припомни, че за България по последни данни през 2019 година разликата в заплащането по пол бележи слаб ръст и достига до 14,1%, след като година по-рано е 13,9 на сто.

Очакванията са за 2021 година различията в заплащането да се задълбочат, като част от последиците от СOVID-19.

„Въпреки прилаганите досега правителствени политики, насочени към запазване на заетостта и доходите, както и допълнителните плащания за заетите на първа линия, тази директива ще подпомогне да се намери баланс в заплащането между половете“, отбеляза националният секретар на КНСБ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

...

преди 3 години

Може ли за инфо да кажете как смятате тази разлика? Щото аз доколкото знам не може на един инженер и на технически писател заплатите да са еднакви. Спрете да смятате средна заплата за мъжете и средна за жените без да вземате предвид позиция, опит и размер на фирмата. Такива изкривени статистики най-мразя!

21

Анонимен

преди 3 години

Вече над 30 години заплатата не е според квалификацията. Така беше преди 1989 година.

20

Анонимен

преди 3 години

пълни глупости, заплатата според квалификацията. Не мое метачка да взема колкото квалифициран работник. Тва го видехме през комунизма - бачкаторите вземаха повече от инженерите и никой не си даваше зор да учи от там дойде и значителното технологично изоставане

fallback