Заради смъртен случай на 57-годишна жена България незабавно спря имунизацията с AstraZeneca. От МС са категорични - докато не се реши проблемът с най-масовата ваксина у нас, електронният регистър за имунизация спира да работи. Много лични лекари също остават възпрепятствани.

"Ние - личните лекари, се борим да имаме ваксини и да може да ваксинираме нашите пациенти. Не би трябвало от един неприятен случай да спира масовата имунизация. Ние се притесняваме, че това би могло да се тълкува по неправилен начин. Ваксинации трябва да има. Масовата ваксинация ще ни спаси от множеството заболявания и усложнения, които виждаме след Ковид-19", заяви д-р Гергана Николова в студиото на "Денят ON AIR".

Още по темата
Тя и нейни колеги вече усещат напрежението и тежестта от повишаването в заболеваемостта.

"Огромно е натоварването на спешните медици. Много голямо е натоварването в болниците и Ковид отделенията. Системата се справя, но наистина ние сме на предела на силите си. Виждаме всеки ден млади хора, които са доста болни, които са увредени, които много бързо се влошават", допълни лекарката.

Според наблюденията на д-р Николова възрастовата граница е значително занижена, като вече боледуват и деца. "С тази мутация има и по-сериозна картина, по-тежко протичане. Затова сме притеснени за пациентите си", сподели медикът.

Най-много я притеснява, че хората са се уморили да спазват дори най-елементарни ограничения като носене на маска и спазване на дистанция.

"Всеки си мисли, че този вирус ще го отмине. За съжаление, тази седмица загубих колега, с която работих 30 години. В момента замествам колежка, която е с тежко протичане на коронавирус. Чисто човешки установяваме, че ситуацията излиза извън контрол, когато пациентите смятат, че тях това няма да ги засегне, а същевременно пред вратите на кабинетите има огромен брой чакащи да бъдат прегледани. Всичките пациенти са със симптоми на респираторни заболявания", посочи д-р Николова.

"Пациентите чакат 5-6 дена с идеята, че ще им мине, и от страх, че ще бъдат карантинирани. Това води до много грешни решения - да не се ходи на преглед, да не се лекуват, но да продължат да излизат навънка и да пият кафе с приятели", сподели още д-р Николова.

Според д-р Николова собствениците на заведения трябва повече да мислят в интерес на клиентите си и да не бойкотират мерките.

"В края на краищата това са вашите клиенти - ако те се разболеят, те утре няма да могат да дойдат. Човек трябва да мисли малко по-мащабно, не само за момента", коментира GP-то по отношение на ресторантьорите.

"Губим колеги от Ковид-19, губим колеги и от преумора - нашият апел е хората да бъдат отговорни, когато имат първите симптоми да се обадят по телефона, да назначим дистанционен тест. Няма нищо страшно от това, че ще си останат 14 дена да се лекуват вкъщи", апелира д-р Николова в ефира на Bulgaria ON AIR.

И изрази съжаление, че личните лекари бяха изключени от другите ваксини, които са одобрени за работа.

"Личните лекари трябва да имат възможност да избират подходящата ваксина за своите пациенти. Съобразно техните заболявания, съобразно съществуващи алергии, съобразно състояние на пациента. Ние най-добре познаваме пациентите си", каза д-р Николова.

Тя е категорична, че ваксинациите трябва да продължат да се извършват от общопрактикуващите лекари, които са добре достатъчно добре подготвени да поемат товара на една имунизационна кампания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase