Снимка: БГНЕС
fallback

Цената на ваксините - кой плаща сметката и реалистична ли е? Заради ограничените количества и забавените доставки остана на заден план какво дължи всяка страна и Европейският съюз на американските и английските производители.

Възстановяването на икономиката може да започне след известно справяне с пандемията. Подходът на ЕС беше правилен - обща поръчка, но изпълнението беше придружено от критики, и то основателни. Това каза в "България сутрин" икономистът от Австрийския институт за икономически изследвания и член на Стратегическия съвет към президента Румен Радев - Атанас Пеканов.

По отношение на ваксините, около 18 млрд. долара са били инвестициите на САЩ, докато в Европа са били по-малко, а в България сме още по-назад, стана ясно от думите му. Според него, за съжаление, докато вирусът циркулира, ще има тенденция за живот с ниски доходи.

"Всяка седмица, в която оставаме в локдаун, носи огромни щети. 200 млн. лева са загубите за България седмично. Някои хора се страхуват и не се събират с други - не потребяват толкова много. Някои фирми не инвестират, хората пестят и заведенията са затворени", обясни Пеканов за Bulgaria ON AIR.

"Да го кажа така - ако не ходиш на ресторант, няма как да си купиш толкова много обзавеждане, за да наваксаш спестеното", посочи икономистът. По думите му цената на ваксините е относително нищожна - за ЕС това сега не е проблем, защото имаме достатъчно ресурси.

"Фармацевтичните компании в момента имат цялата сила. Това са инвестиции с огромен риск. Проблемът е, че стигаме до ваксинационен национализъм. Други страни успяват да се справят по-бързо от нас, договорите на другите очевидно са направени по-добре от нашия, но ние не ги знаем с точност какви са", уточни Пеканов.

"Важното е гарантирането на помощта за секторите в икономиката, които имат нужда. В тази критична ситуация няма гаранции", допълни събеседникът в студиото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 3 години

До 11/ програмиста/Мен визираш и не, аз не съм "***", имам си образование и работа, която обаче поради това, че не съм в голям град не е много високоплатена. А защо не ставам за заварчик....хъм, може би защото жените заварчици не са много. Поне аз не познавам нито една такава.

9

SS

преди 3 години

Въоръжавайте се кой с каквото може.Идва финансова криза и тежки години.

8

Програмист

преди 3 години

До Анонимен 9Да, точно такива като теб визирам - дето смятат че високоплатена работа се получава с връзки и познанства. Е... моята съм я получил с ПОЗНАНИЯ, не с познанства. И не е нужно да завършиш ИТ ако искаш високи доходи. Един заварчик с международна сертификация взима 3 до 5 бона, ама ти май и за заварчик нямаш акъл! Продължавай да си мизерстваш с убежденията си че всичко става с връзки.

fallback