Кадър: Bulgaria ON AIR
fallback

Осиновените вече ще получават по-лесно информация за произхода си. Това става възможно след ново решение на Върховния касационен съд. Досега т.нар. ''тайна на осиновяването'' пречеше да бъдат открити биологичните родители.

Екип на Bulgaria ON AIR се срещна с поп певеца Тихомир Митов, един от малкото, които не се притесняват да признаят, че са осиновени. Разбира го още когато е на 7 години.

"Имаше страшно много хора, една комшийка ми каза - "Ти знаеш ли, че си осиновен", пред всички, при което се почувствах засрамен, прибрах се разстроен при нашите", разказва той.

Минават години преди Тихомир да поиска да разбере кои са биологичните му родители. Тогава преминава през всички препятствия, които се изправят на пътя на хората с неговата съдба.

"Ако искаш всичко да мине законово, ти се сблъскваш с една стена и самата процедура е доста по-сложна, отколкото човек си представя", каза Тихомир.

Досега тайната на осиновяването, която съществува в българския закон, пречеше на осиновените лица да разкрият биологичните си родители. Със свое тълкувателно решение Върховният касационен съд отваря по-широко вратата за осиновените, които искат да научат своя произход, обяснява адвокат Йорданка Бекирска.

А Тихомир все още не знае нищо за биологичния си баща, но се познава с биологичната си майка и дори се е срещал с нея.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 3 години

14 не знаеш какво стои често зад едно оставане. Особено по време на соца. Принуда, срам и т.н. В чужбина има дори отворено основаване с отворен контакт с родителите. Архаични са нещата в България, съгласи се.

12

Тео

преди 3 години

Това е тотално грешно! Децата искат да знаят! Очевидно, обаче, хората, които са оставили тези деца не искат. Държавата не бива да взима страна! Правилно в случая е когато дадеш детето си за осиновяване, след, да речем три години да нямаш никакво право да контактуваш с него и приемното семейство. Ако след 10 години, да речем, изявиш желание, то подаваш молба в ГРАО. И само ако има насрещна молба от детето и двете страни имат желание - тогава!

11

мак

преди 3 години

От една страна осиновените искат да знаят за произхода си, за причините защо се е наложило да бъдат изоставени. От друга, който ги е изоставил и не се е нтересувал от тях, няма да иска да се разбере нито кои са те, нито защо са отритнали децата си, още повече, ако биологичните родители имат семейства.

fallback