fallback

Две седмици след като правителството взе решение да въведе по-строги мерки, премиерът Борисов обяви, че се работи над вариант от понеделник (14 декември) детските градини и ясли да отворят врати. Здравният министър Костадин Ангелов засега отклони тази възможност, но крайното решение ще се вземе в края на седмицата.
 
Какво се промени за краткия период и избистри ли се картина около реалния принос на детските заведения в общата заболеваемост?
 
"Скептицизмът в тази обстановка е обоснован, не виждам твърде оптимистични резултати на този етап. Ние сме в този вид на мерките от около две седмици, което е много кратък период. През изминалото денонощие има близо 39% положителни проби. Имаме сравнително дълъг период, в който положителните тестове се задържат около 40%", каза съоснователят на групата "Science in the crisis" д-р Момчил Баев в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Той свята, че несъмнено има натиск върху здравните власти за премахване на мерките и отваряне на училища и заведения.
Oще по темата
 
"Това би било много безразсъдно решение, което ще постави успеха ни от последните две седмици под сериозен риск. Ние не сме в момент, в който кривата да слиза надолу. Ние сме в някакво своеобразно плато, но това не дава основание за отпускане на мерките. Сега трябва да имаме повече контрол, за да може по празниците да обърнем кривата надолу", смята д-р Баев.
 
Той добави, че няма нито една мярка, която може да проработи за всички и да удовлетворява всички.
 
"Навярно има хора, които имат проблем с отпуските и отглеждането на децата си в тази обстановка. Има и голяма част от обществото обаче, която е успяла да направи своите планове за гледане на децата. Отпускането на мерките 2 седмици след като сме ги наложили, е несериозна постъпка. Ние настояваме решения да се взимат на базата на факти, които са научно обосновани", отбеляза събеседникът на Златимир Йочев.
 
Д-р Момчил Баев подчерта, че дължим стабилността в резултатите на сегашните мерки.
 
"Има едно научно изследване, публикувано в "Lancet". То показва, че с 25% се е увеличила заболеваемостта след започване на учебната година в 131 държави. Имахме много месеци, в които обществото беше оставено да живее, като че ли нищо не се случва - летните месеци, дори септември. Мерките през октомври-ноември закъсняха, ако ги бяхме въвели по-рано, щяхме да се справим по-добре", категоричен е той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

38

Софроний

преди 3 години

Така е по времето на ТИКВОУПРАВЛЕНИЕТО на държавицата - хиляди и стотици хиляди заболели, ХОРАТА "*** ЯКО", болните така ги обгрижват разни Балтовци и Ангеловци, че директно скачат от етажите на болниците. Що за болници са тези, от които болните скачат от прозорците поради "ГРИЖИ".НЕЗАБАВНА ОСТАВКА - МУТРИТЕ ВЪН ОТ УПРАВЛЕНИЕТО НА ДЪРЖАВАТА.

37

Анонимен

преди 3 години

Свобода. В БОГ няма болести няма страх и тъмнина. Щом сте болни значи имате негативни мисли и не живеете в Божественото царство.Човечеството не върви по Божия път.А иначе празнува Коледа и Великден.

36

Handel

преди 3 години

И къде точно е този успех? Тези, които правят тестовете, дори и с измамите, са достигнали капацитета си - иначе ГРОБарите триумфално щяха да обявяват не за 4,000 "заразени" на ден, а за 40,000. Само че след 2 седмици тези 4,000 "заразени" на ден автоматично стават 4,000 "излекувани" и доеи и това се изпозлва за манипулации "рекорден брок излекувани!". Като че ли броят на "излекуваните" се дължи не на самите "излекувани", а на болниците. Които са на принципа - умрял, оживял - парата си е наша.

fallback