Снимка: Pixabay
fallback
"Пандемичната умора е чувство на изтощение като резултат от въздействието на COVID-19 върху живота ни. От една страна страх да не се разболеем, от друга страна – страхът да не загубим работното място. Реакциите на хората са различни – от едната крайност до другата. Някои хора пренебрегват новините, други непрекъснато ги слушат. Трябва да се намери един баланс между информацията и нашето възприемане и обработване на тази информация", заяви проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница, пред БНР. 
 
"Има усещане, че хората са много по-изнервени, много по-несигурни, някои реагират депресивно, други – с повече тревожност, нарушения в съня и едно увеличаване на употребата на алкохол и психоактивни вещества. Това нещо се усеща както при деца, така и при по-възрастни хора, в различни групи, които се нуждаят от помощ", коментира проф. Миланова.
 
Световната здравна организация още през месец май предупреди, че се задава криза свързана с психичното здраве на хората. Сега все по-често се сблъскваме с последиците на тази продължителна пандемична криза, която доведе до т.нар. пандемична умора, отбеляза специалистът. Тя смята, че данните на СЗО са "стряскащи" и посочи, че в почти всички страни се установява срив на психично-здравните услуги и проблем в обслужването на хората с такива проблеми.
 
"Тоест не само е нараснала нуждата от помощ, но има и проблем в получаването на тази помощ."
 
При нас в началото строгите ограниченията са пречели на хората да стигнат до лекар, уточни Вихра Миланова. "По-нататък обаче се натрупа такава умора – след повече от 200 дни изолация и натиск, че трябва да спазваме определени мерки. Има действително едно усещане, чувство за "изпепеленост".
 
Според проф. Миланова е на мнение, че това засяга не само хората, които са преживели тази инфекция, но и всички останали. "Уморени от мерките, които трябва да се спазват, от страха да не се разболеят, загубата на работни места…".
 
"Трябва да се адаптираме към тази среда. Както ми хареса едно сравнение - вирусът действа не като промяна във времето – дали е дъждовно днес или горещо, а по-скоро може да го сравним с промяна в климата. Ако ние не се стремим активно да контролираме тази инфекция, тя няма да може да си отиде. Трябва да сме адекватни на това, което се случва. Да спазваме правилата. Всичко това да бъде в едни разумни граници", подчерта проф. Вихра Миланова.
 
Проф. Миланова е категорична, че доброто психично здраве е състояние на благополучие. "Това са хората, които притежават умения да се справят с ежедневния стрес. Хората трябва да могат да запазят този баланс, комфорт и да усещат удовлетворение от себе си и това, което вършат."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

ля ля

преди 3 години

много професори и доктори излязох последните години!!! аз и аз защо не преписвах така като можех навремето .....

12

SHEFA

преди 3 години

-ЕЙ НАЙ НАКРАЯ ЕДИН УМЕН ЧОВЕК ДА КАЖЕ ИСТИНАТА-ЕВАЛА НА МИЛАНОВА-А И НА ХРИСТОВА ЧЕ ГО ПОБЛИКУВА.ТОВА Е САМОТА ИСТИНА.-ДОЛУ ББРИФИНГИТЕ И ТЕМ ПОДОБНИ ДЕТО МИ СТРЯСКАТ ДЕЦАТА-РАЗБРАЛИ-НЕДОРАЗБРАЛИ.-ЧУЛИ НЕДОЧУЛИ.-И ТОЕ БОЙКО С ЧУВАЛИТЕ?-А МУТАВЧИИСКИО НЕ ИСКАМ ДА ГО ВИЖДАМ ВЕЧЕ-ОТИ МИ ПИСНА.

11

Анонимен

преди 3 години

Четох, четох и не разбрах как точно ще си отиде тоя вирус като нося маска. Някой умен да обясни моля.

fallback