Втора вълна на пандемията от коронавирус удря Европа. Надеждата е скоро да бъдe открита ваксина срещу COVID-19. Ще бъде ли обаче тя безплатна, безвредна и доброволна?

"Самото очакване за ваксина не трябва да бъде нереалистично. Всяка една ваксина има трите основни компонента, които съдържа, за да достигне до хората. Първият е научният - самото разработване. След това хора и организации, които доказват, че тя работи и безвредна. Третата е държавната и административната политика, дали тя ще бъде безплатна и задължителна", каза ръководителят на департамент "Имунология" доц. Андрей Чорбанов в БАН за "Денят ON AIR".

Още по темата
Той подчерта, че все пак въпросът с ваксините е много деликатен, защото има прототипи на пазара, но нито една не е в аптеката, освен руската.

"Властите в Русия поемат риск, защото има цели компоненти в тестовете, които няма как да бъдат изминати за това кратко време. За краткото време те просто са проверили, че ваксината няма бързи странични реакции, които са в рамките на дни и седмици. И може би са доказали, че тя има не толкова ефективност, колкото въздействие върху имунната система. Дали тя е ефективна срещу вируса - не може да се каже", допълни Чорбанов пред Bulgaria ON AIR.

Специалистът коментира, че този вид ваксини са съвсем нов тип и за тях няма световна практика.

"Необходими са година, две, за да бъде въведена и още две, три, за да бъде оптимизирана, но властите нямат време. Те са притиснати и са готови да обещаят всичко, за да се чувстват хората спокойни", коментира още той.

Според доц. Чорбанов конкуренцията е между фирмите - производители и именно от тях идва натиска.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase