Снимка: БГНЕС

ЕС не поставя изискване пред България да затваря въглищните си централи до определен срок.

Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която участва във форум за социалния диалог в сектора, организиран от КНСБ.

Някои от мощностите ще бъдат изведени и ще отпаднат поради амортизация, обясни министърът.

"Основният акцент в енергийния сектор е да се намали производството на електрическа енергия, такава, която генерира емисии. Никой не е казал, че трябва да бъдат закрити тези централи и Европейската комисия много ясно казва, че тези мощности могат да бъдат подпомагани от държавите-членки до 2025-а година.

След тази дата централите трябва да работят на пазарен принцип, да продават своята енергия, но никой не е казал, че тези мощности трябва да спрат да работят. Такова нещо няма", каза още Петкова.

По думите й в документите на ЕС се говори единствено и само за целите, които си поставя Европейският съюз, като постигане на нулеви въглеродни емисии и начините, по които това може да се случи.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров подчерта, че един от проблемите е неравенството в заплащането в сектора.

Малко над пет пъти е разликата между минималните и максималните доходи по отделните квалификационни групи. Неравенствата в заплащането се притъпяват и намаляват единствено в съответния сектор и бранш през договаряне на съответни минимални стандарти на браншово и секторно ниво, коментира Димитров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase