Снимка: Dnes.bg, архив

Икономическата логика изисква да се замрази повишението на минималната работна заплата за догодина, смята  председателят на АИКБ и член на АОБР Васил Велев.

Още по темата

„Ние не искаме заплатата да замръзне, искаме хората да получават повече. Ръстът обаче, който беше направен за тази година, около 10%, беше осъществен при прогноза, че ще имаме над 3-процентен ръст на БВП за 2020 г. Вече е отчетен спад за второто тримесечие от 8,5% спрямо същия период за миналата година. Според Европейската комисия прогнозата за цялата е за спад от 7,1%. Нещо повече, ЕК смята, че догодина европейската икономика, в това число и българската, няма да се възстанови напълно. През 2020 г. ще слезем на нивото на 2017 – 2018 г. като БВП и продажби на компаниите”, обясни той пред Нова тв.

Той коментира и доколко повишаването с 40 лева на заплатите би се оказало проблем за работодателите.

„Когато има криза и ръст на безработицата, разумното действие е да не се увеличават административни прагове, минимални работни заплати, за да могат да бъдат наемани по-лесно безработните и нискоквалифицираните работници”, каза още Велев.

Председателят на АИКБ посочи, че в момента се наблюдава ръст на средната работна заплата.

„Той е абсолютно механичен, защото при криза се съкращават най-напред нискоквалифицираните работници и тези с лоши трудови навици”, допълни Велев.

Според икономиста Любомир Костов от КНСБ  при криза трудът е най-ощетеният.

„Ако трябва да орязваме някакви разходи, то винаги са тези за труд“, посочи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase