Снимка: Pixabay
fallback
Наблюденията и изследванията на този етап показват, че голяма част от преболедувалите COVID-19 или онези, които са били носители без да имат реални симптоми, изграждат антитела. Това коментира пред БНР имунологът в Александровска болница доц. Снежина Михайлова. Тя обясни, че тепърва ще се провежда мащабно проучване не само изграждането на антитела, но и придобиването на клетъчен имунитет.
 
Доц. Михайлова е оптимист относно изградения имунитет.
Oще по темата
"Самият факт, че се разработват на този етап над 140 ваксини, а 30 са в клинични проучвания означава, че се залага именно на имунния отговор. Ако нямаше имунен отговор към вируса и съответно имунитет, никой нямаше да тръгне да разработва ваксина."
 
Имунологът изтъкна още, че предвид началото на пандемията могат да се правят индиректни изводи, че имунитетът срещу вируса трае поне няколко месеца.
 
"Засега поне 7-8 месеца от първите инфектирани случаи хипотетично може да се каже, че имунитетът продължава най-малко за този период от време. За мен би трябвало да продължи много повече, както при много други инфекции", коментира още Снежина Михайлова.
 
"Все още не може да се каже този вирус към коя категория ще спада – към онези, срещу които е възможно да се изгради траен имунитет или към други, които изискват опресняване на имунния отговор чрез повече от една ваксинация", посочи специалистът.
 
"Няма убедителни данни, че хора, които са преболедували преди няколко месеца, се заразяват повторно или изкарват повторно инфекцията. Всякакви случайни информации, които попадат в пространството, за мен са абсолютно недоказани и хипотетични", коментира доц. Михайлова.
 
Информация до момента показва, че няма нищо изненадващо или необичайно във взаимодействието между имунната система и този вирус, подчерта още тя.
 
"При този вирус нещата са подобни, както и при други вируси. Има някои вариации, които се проучват, в имунния отговор. И точно на тези вариации се обръща най-голямо внимание, за да може да се намерят маркери, които биха предсказали как имунната система на даден индивид би се държала при едно инфектиране с коронавирус. Това е много важно, за да се определят допълнително рискови групи по отношение на имунния отговор, не само вече познатите рискови групи, за които всички знаем", посочи експертът.
 
"Именно проучването на по-фините имунологични взаимодействия между вируса и имунните клетки на индивида ще дадат отговор защо при едни хора инфекцията протича по един начин, а други реално нямат никакви оплаквания. Проучват се генетични вариации за евентуални генетични дефекти, които пречат на взаимодействието на имунната система с този тип вирус", допълни имунологът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

до # 2

преди 3 години

Лекарство срещу грипа има. Това, че не го продават в България, е съвсем друга тема!

22

ЛЕКАР

преди 3 години

До ОбективноПрочети за обща култура от какво се причинява крастата и после показвай г.луп.оста си!!!Ваксина срещу кърлежи никой не е разработвал а и никой няма намерение да прави "ваксина" срещу пaразити!!!

21

ЛЕКАР

преди 3 години

Срещу вирус/особено елементарен с РНК-верига/ сигурна и продължително създаваща антитела ваксина никога не е имало и няма и да има.Пример-противогрипната ваксина която се усъвършенства и пречиства повече от 3 десетилетия действа само за един сезон.Затова и се реваксинират рисковите пациенти,а и всички желаещи всяка година.Това е единствената!!! антивирусна ваксина която е действително много ефикасна,без странични ефекти но това е благодарение на десетилетия проучване и подобрение във препарата!

fallback