Снимка: архив, БГНЕС
fallback

В разгара на месец август, когато обикновено цените на почивките са най-високи, пандемията от коронавирус предизвика прецедент: можем да се възползваме в последния момент от намаленията на ранните записвания.

Тази година заради пандемията от коронавирус морските градчета и малките населени места са притегателни за лятна отпуска.

"В големите курорти, знаете, цените са изключително ниски към този момент. Между 30-40 до 50 %, докато в малките населени места по Южното Черноморие нощувките имат лек спад - между 15 до 30 %", обясни хотелирът Диана Колчева пред Нова телевизия.

Черноморец посреща за първа година основно български туристи.Цената на нощувките е по джоба на българина.

"В момента нощувките се движат между 15 лева за легло до 35-40 лева, в зависимост от това какво се предлага към цената на нощувката. Това е цена за едно легло. Ако е 15 лева, това означава, че получавате просто едно легло в стая, но ако е от 40 и нагоре лева, би следвало в цената да имате повече лукс, да имате включена храна", категорична е Колчева.

Oще по темата

За разлика от миналия август, когато към същата дата в един от малките хотели в Черноморец е нямало нито едно свободно легло, тази година базата е пълна едва 95 на сто. Все още има възможност за резервации в разгара на сезона и то на прилични цени.

"Тази година сезонът е по-слаб в сравнение с миналата. Цените са горе долу с 30-40% надолу", обясни управителят на хотела Траян Ахмаков.

Хотелиерите предлагат и допълнителни отстъпки при наемането на стая за по-дълъг период. Почиващи разказват,че при избора на хотел са се водили основно от цените. В Слънчев бряг това лято са отворени една около 30 % от местата за настаняване. Хотелските комплекси, които традиционно приемат основно чужди летовници по чартърни програми, сега работят основно с българи. Комплексите предлагат освен ол инклузив изхранване и редица допълнителни екстри като безплатни чадъри  и шезлонги, атракциони.

От бранша съветват при избор на почивка да се сравняват цените, не само посочени в платформите за продажба на стаи, но и чрез обаждане на рецепция. И обясняват, че при избора е много важно да се сравняват цените на една и съща категория хотели.

Темата за по-ниските цени по Черноморието коментира и туроператорът Антония Чомполова.

 „В момента има много намаления по морето. Има свободни места, а много хотели не отвориха. Тази година намаленията, които бяха през пролетта, са активни и в момента. Те са от 10 до 30 %”, поясни Чомполова. По думите й голяма част от хората ходят на море през уикенда, защото са изхарчили отпуската си по време на извънредното положение.

Данните показват, че семейство с две деца би платило 2800 лв. за 7 нощувки в хотел на първа линия в „Слънчев бряг” след 24-и август.

За същия период в Созопол 7 дни със закуска и вечеря би струвало на 4-членно семейство 2100 лв.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

52

Анонимен

преди 3 години

Лъжа е че цените са надолу. В чужбина не се плаща за wi - fi. В България Интернет се предлага като нещо изключително - 40 лева. Можеше да ни лъжат в комунистическо обаче сега поне 80%от народа е ходил в чужбина и на почивки. Обезумяха мутрите по черноморието. Никакво качество. Цените са високи за ниското качество на услугите, храната, отношението към клиентите, цените са много високи ако трябва да понасям Мутри да се обръщат към мен и семейството ми като че сме им заложници и слуги

51

до 56

преди 3 години

Не знам къде го видя това увеличение. Жива душа няма- до Златна Рибка имам двустайно жилище в един комплекс, който тази година дори не работи. Няма поддръжка. Басейните не работят, градинарят не идва, няма осветление по общите части. Призрачно е- ЖИВА душа няма. И това ти го казвам като собственик... Не го давам под наем, просто си ходя там лятото.

50

Анонимен

преди 3 години

Безплатни чадъри и шезлонги обаче се плаща за шалчета, въздух, диня и т. н. Мутрите не са изчезнали. На първа линия са готови да искат такса плаж или такса слънце. Ако преди храната е била с изтекъл срок на годност представете си сега качеството й. Кръчмите са на печалба. Данъци на държавата така и така не плащат ами сега и 9% данък .

fallback