Снимка: Bulgaria ON AIR.
fallback

В последните няколко дни броят на излекуваните от коронавирус е по-висок от този на новозаразените. Можем ли да се преборим с коронавируса и очаква ли ни втора вълна на зараза.

Вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова посочи, че ще се говори все повече за генетичните промени в този вирус. По думите ѝ особено уязвими са вирусите, които съдържат РНК, каквито са и коронавирусите.

Ензимът, който синтезира РНК молекулата, допуска грешки и няма система, която да поправи тези грешки. Добрата новина при коронавирусите е, че те имат система, която може да поправи допуснатите грешки, но не на 100%. Така че той мутира с по-ниска скорост", обяви тя пред Bulgaria ON AIR.

"Когато беше разчетен за първи път геномът на новия коронавирус, до края на април бяха разчетени геномите на повече от 11 000 вируса, изолирани от инфектирани хора. Цялата информация е налична, започна интересен анализ на данните. Вариант А, който е установен в Ухан, е бил известен в Австралия и САЩ. След това възниква вариант Б, който доминира в Ухан - той е известен първоначално и в Европа. Вариант Б е доста стабилен в Източна Азия, което означава, че е доста добре приспособен към хората и условията там, не му се налага да мутира. Той обаче мутира доста в Европа. Вариант Ц е основно в Европа и в Азия се среща само в Хонконг, Сингапур и Южна Корея", обясни вирусологът.

Проф. Александрова се позова на публикации на учени, които установяват наличието на мутация в два варианта. При единия има по-тежка клинична картина.

"Учените търсят консервативните участъци във вируса, които не се изменят. Стремят се, създавайки ваксината, да направят универсална платформа, която да могат след това да актуализират, така че по-лесно да се превключи към ваксина срещу друг вариант, ако това се наложи", каза още тя в "България сутрин".

За два месеца са били направени повече от 100 варианта на ваксина, но ще бъде необходима поне една година за създаването ѝ, смята вирусологът.

"Вирусът няма интерес да ни убие", завърши проф. Александрова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

Вирусолог

преди 3 години

Вируса мутира по следният начин:На континента Азия - пожълтява.В Африка - почернява и някой път става толкоз черен, че изчезва.В Америка - както всичко друго се развива скорострелно и навсякъде - страната на неограничените възможности.В Европа - не могат да го определят още - дали е от мъжки или женски род, но впредвид това че се възпроизвежда от нищото - на гърба на нещо друго - по скоро сме толерантни и не ни пука за пола му!

33

до 32

преди 3 години

Между бактерии и вируси разликата е колкото между камъните и хората. Бактериите са живи организми, а вирусите фрагменти от РНК или ДНК. Както написах по-рано всеки чужд фрагмент РНК или ДНК може да бъде токсичен и да "зарази" клетката ако се вкара в нея. Ако не го разбирате съжалявам, но да смесвате вируси и бактерии е смешно. Вирусите не се размножават и това е пълна безсмислица. Т.нар. вирусолози явно са на силни халюциногени, за да повярват самите те в такава глупост.

32

до 28

преди 3 години

Хаха, това, че не те интересува какво мисля само показва колко си задръстен. Научил си дефиницията наизуст и мислиш, че имаш разбиране. Точно това, което написа доказва, че т.нар. мутация не е никакво развитие, а грешка при копирането, тоест не може да се говори за адаптация, както го представят гениалните учени. РНК или ДНК също не са живи нуклеинови киселини, така както и гуанин, аденин и т.н. не са живи, а са просто аминокиселини. Няма как протеин да има цел, стремеж, еволюция и т.н.

fallback