Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Българите продължават да оценяват високо действията на властта срещу коронавируса. Тревогата от заразата остава висока, но не продължава да расте. Мобилизацията на хората да жертват част от правата си в името на борбата с вируса пък бележи плавен спад. Видимо остава и традиционното българско съмнение за величината на заплахата. Тези белези на обществено успокоение явно се дължат и на ефективните засега държавни мерки. Дали обаче успокоението не е преждевременно и дали няма да попречи на спазването на мерките?

Oще по темата

Изводите и въпросите са от четвъртата редовна вълна на експресно сондиране на общественото мнение по повод коронавируса. Изследването е проведено от „Галъп интернешънъл“ между 13 и 15 април сред 800 души сред национално представителен панел – по телефон и с СМС проучване.

68% от българите заявяват, че се боят или че даже много се боят, че може те или семействата им да се заразят с коронавируса. 29% твърдят, че не се боят или даже никак не се боят. 3% се затрудняват да отговорят. Регистрираната тревога е по-висока, в сравнение с времето преди въвеждането на извънредното положение, но е почти идентична с тази от миналата седмица. Уплахата се увеличи в началото на извънредното положение, но засега е спряла своя ръст.

56% продължават да намират заплахата за преувеличена. И тук няма сериозна промяна спрямо последната вълна на изследване. 39% са на различното мнение или дори на диаметрално противоположното. Българите остават сред обществата, които донякъде се съмняват в заплахата – на фона на света. Това съмнение спадна в началото на извънредното положение с ръста на броя заразени, но и сега остава сравнително високо, макар и да не бележи нов ръст.

Общо 75% са по-скоро съгласни или напълно съгласни, че българското правителство се справя добре в ситуацията с коронавируса. 24% са по-скоро или напълно несъгласни. Има и съвсем малък дял затрудняващи се да отговорят. На практика, и тук няма съществена промяна спрямо предходната вълна на сондаж преди седмица и оценката за правителството остава силно положителна. Тя се повиши с взетите мерки през март, след което се установи трайно на нивата над 70% в различните ресори дори и над 80% – когато става дума за щаба. Тепърва ще се види дали ще се задълбочава обичайната в такива случаи плавна ерозия.

Ситуационната позитивна оценка при министър-председателя също остава висока: 68%. Данните са в синхрон с мнението на десетки изследвани от световната асоциация „Галъп интернешънъл“ страни – почти навсякъде кризата дава нов кредит на доверие на текущите правителства и те получават висока ситуационна оценка. Тя по правило е различна от обичайния през останалото време политически рейтинг. При Борисов рейтингът през останалото време беше двойно по-нисък.

Както беше отбелязано и в предходната вълна на изследване, леко намалява делът на готовите да се разделят с част от правата си в името на борбата с коронавируса – на фона на обратна тенденция в много други страни. Общо 73% сега са по-скоро съгласни или напълно съгласни да жертват права, а 24% са несъгласни или съвсем несъгласни. 3% не могат да преценят. Делът на готовите да жертват права остава висок, но намалява от седмици насам – преди извънредното положение делът на съгласните беше 83%, преди седмица пък вече беше 78%. Вероятно и тук личи известно успокоение, на фона на оценяваните досега като успешни мерки от страна на държавата. Ниският (досега) ръст на заболеваемостта може би създава възможност за поява на повече критика към властта и алтернативни гледни точки.

Методика: CATI+SMS сред национално представителен панел, n=800, национална извадка за за населението на възраст 18+ г. Терен: 13-15.04.2020 г. Абсолютна максимална грешка ± 3.5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 55 хиляди българи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

141

Анонимен

преди 4 години

Нищо няма да отмине. Това ще е живота за в бъдеще. Явно не ви достига нещо в процеса на мислене щом не сте го разбрали.

140

Анонимен

преди 4 години

"Пикът на тревога" няма как да отмине, когато самите управляващи, подкрепяни от медийни лакеи постоянно се опитват да внушават на населението страх и паника. Нито е толкова страшно това,нито ще стане. Само се чудя защо още прокуратурата не е омела всичко, което ежедневно стресира ненужно хората-и сред управляващите, и тук. Даже и да е опасно положението /а то не е чак толкова/,никой няма право да стресира хората така и да им говори глупости за чували и камиони.Но прокуратурата също е послушна

139

Анонимен

преди 4 години

Вирусът няма как да ни "омръзне" - той ще си циркулира с години, като всички останали вируси и лично аз не се каня след април да се тровя, като си дишам изпаренията в "маска, шал, кърпа и др.". Ако ВАС не отмени тази убийствена мярка, ще замина при сина си в чужбина - там поне ще дишам въздух и ще живея нормално. Това, което ни омръзна, е диктатурата на властта, управлението с еднолични декрети всеки ден, насилието и ежедневните опити за сплашване на хората по медиите от уж отговорни политици.

fallback